Dojčím a musím dokrmovať

Michaela    19.02.2016, 10:03

Dobrý deň. Mám 6 týždňovú dcérku, je od narodenia dojčená, prvé týždne nebol s dojčením takmer žiadny problém, no po čase som musela začať dokrmovať, nakoľko mi málo ťahá z prsníka. Keď ju priložím na prsník tak vidím, že pekne pije ale pije len asi 2-3 minúty a potom prestane ťahať mlieko, začne len dudlovať, po čase začne rozhadzovať ručičkami a plakať, keď ju odtiahnem a znova priložím tak už neťahá mlieko a situácia sa znova opakuje. To isté robí aj keď ju priložím na druhý prsník a musím ju dokrmovať umelým mliekom (fľaškou). Pomáham jej aj stlačením prsníka, keď sa dcérka odtiahne a stlačím si prsník tak mi pekne strieka mlieko, bradavky mám naliate no dcérka ťahá len pár minút a potom už neťahá. Kŕmime sa cca každé 4 hodiny, po kŕmení niekedy hneď zaspí, inokedy aj hodinu plače a nevie zaspať, vtedy si ju priložím na prsník dokým nezaspí. Keď ju po kŕmení vložím do kočíka a ideme na prechádzku tak nemá žiadny problém so spánkom. Ďakujem za odpoveď.

Milá Michaela,

odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie a prakticky vám ukázať kroky, ktoré pomôžu zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka pri dojčení a zlepšiť dojčenie. Jedna z vecí, ktorá vám môže pomôcť je častejšie dojčenie podľa potrieb bábätka - napríklad 2-hodinové či 4-hodinové intervaly môžu byť pre väčšinu bábätiek príliš dlhé a stačia na to, aby bábätko celkovo neprijímalo dostatok mlieka.

Poradkyňu pri dojčení si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Čo môžete zatiaľ urobiť?
1) Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Naďalej pomáhajte bábätku stláčaním prsníka, aby získalo pri dojčení čo najviac mlieka z prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

3) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. V takom prípade začnite užívať podporné prostriedky tak, ako je to v tomto návode:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

S konkrétnym dávkovaním a dĺžkou užívania vám pomôže poradkyňa osobne.

4) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pre dokŕmenie bábätka nie je nutné používať fľašu. Bábätká reagujú na tok mlieka, preto v tejto situácii je jeden z kľúčových krokov prestať používať fľašu. Ak sa tok mlieka na prsníku znižoval a bábätko začalo potrebovať dokrmovanie, dokrmovanie fľašou túto situáciu z hľadiska pokračovania v dojčení ešte viac vyostruje. Fľaša spôsobuje, že bábätko je nespokojné aj na prsníku, pretože fľaša poskytuje stabilný a rýchly tok mlieka a toto bábätko na prsníku nezažíva. Ak tok mlieka na prsníku poklesne, typickým správaním je odťahovanie sa od prsníka, bábätko sa začne mrviť, hnevať, odpájať od prsníka, s plačom sa znova prisávať a toto správanie vyúsťuje až do úplného odmietania prsníka.

Ak bábätko dokrmujete, je dôležité to robiť tak, ako ste videli vo videu – pomocou cievky priamo na prsníku a prestať na toto používať fľašu - tá môže totiž celé satie a pitie na prsníku zhoršovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa.

5) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňa pri dojčení s vami prejde aj to, ako bábätko teraz spinkáva, ako sa uspáva a prekonzultuje s vami možnosti, ako toto zlepšiť. Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčím a musím dokrmovať