Pálení v prsou a vztekání se u prsu

Katerina    27.04.2017, 12:03

Dobrý den, mám šestitýdenní holčičku - plně kojená. Posledních cca 14 dní mám bolení (píchání jakoby jehličky) v celých prsou, bolest se objevuje mezi kojeními, často pokud jsou prsa zahřáta (v podrsence pokud je mi teplo nebo pokud mám dítě v šátku,..). Bradavky také bolí ale ty při přisátí. Malá se už cca u každého druhého kojení vzteká a dost tahá, myslím, že je to tím. A to je druhý problém, někdy poznám, že malá má bolení bříška, ale není to vždy a já bohužel neznám důvod. Minulý týden jsem zkoušela genciánku a citrovital (dle rady LP, která si ale nebyla jistá, zda se jedná o kvasinku nebo bakterii), ale bohužel nezabralo. Sladké ani bílou mouku téměř nejím. Bradavky jsou světle růžové, malá nemá bílý povlak v pusince. kontaktovala jsem ještě jednu LP, ta mi dala probiotika, ty zatím neberu. Děkuji za radu.

Milá Kateřino,

bolesť pri dojčení je náročné diagnostikovať prostredníctvom internetu, ale bolesť, ktorú popisujete, sa najčastejšie spája s infekciou bradaviek, ktoré podľa vášho popisu, sú poškodzované nesprávnym prisatím.

Odporúčame vám kontaktovať poradkyňu pri dojčení z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou potrebujete prejsť dve oblasti:

  • začať intenzívne liečiť bradavky:

http://ibconline.ca/wp-content/uploads/2017/03/Candida-Protocol.pdf

Pri tejto liečbe môže byť nápomocná aj diéta bez cukru a bielej múky, rovnako užívanie probiotík, ale oboje tieto opatrenia samé o sebe nepostačujú. Skúste zvážiť, nakoľko vás obmedzovanie sa v stravovaní obťažuje, ak to zvládate, môžete pokračovať, ale ak je to pre vás nezvládnuteľné, nemusíte sa týmito obmedzeniami trápiť. Omnoho dôležitejšie je začať používať účinnú liečbu bradaviek a najmä odstráni príčinu, pre ktorú sa bradavky poškodzujú:

  • skontrolovať spoločne s poradkyňou správanie bábätka pri dojčení a výdatnosť dojčenia

Toto je kľúčové pre liečbu bradaviek a zlepšenie dojčenia.

Správanie bábätiek, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

 

Mnohé z týchto detí si okrem nespokojného správania pri dojčení začnú cmúľať palček alebo pästičku. Ak nie je tok mlieka dostatočný a bábätko nepije dostatočne, mnohé bábätká si nahrádzajú satie na prsníku satím pästičky alebo palčeka. Je pre ne typické, že sa odťahujú pri dojčení, a následne si dajú do pusinky pästičku.

Niekedy sa zníženie tvorby mlieka prejaví tým, že matka veľmi skoro po pôrode dostane menštruáciu a dieťa je pri dojčení počas menštruácie nespokojné.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Aké kroky môžu pomôcť túto situáciu riešiť:

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pálení v prsou a vztekání se u prsu