Tandemove dojcenie

Daniela    24.05.2017, 10:25

Dobry den, dojcim zaroven novorodenca aj starsiu 3 rocnu dceru. Mam k tomu niekolko otazok. Je potrebne starsie dieta nejako obmedzovat pri piti, napr. ze sa moze dojcit az ked sa najskor nadojci babatko, aby mu vsetko nevypila? Je potrebne dodrziavat nejake hygienicke opatrenia, napr. umyvat si bradavky, aby dcera nenakazila babatko pripadnou chorobou (dcera uz chodi do skolky a casto mava sopliky)? A posledna otazka - prekonala som pred par dnami mastitidu. Mala som zlahka poskodenu bradavku, kedze babo sa este iba ucilo dojcit. Je mozne, ze ma nasledne nakazila dcera pri dojceni? Pocula som, ze vela skolkarov ma v hrdle zlateho stafylokoka, ktory je najcastejsou pricinou mastitidy. Nechcem ju prestat dojcit, ale zaroven by som velmi nerada mala mastitidu opakovane. Vopred dakujem za odpoved.

Milá Daniela,

pri tandemovom dojčení nemusíte staršie dieťa obmedzovať v dojčení. Na druhej strane je rozumné nechať najskôr dostatočne sa nadojčiť mladšie dieťatko a sledovať jeho pitie.

Čo sa týka hygienických opatrení - ak sa dve deti dojčia spolu, tak z hľadiska chorôb nie je dôvod za bežných okolností robiť žiadne špeciálne opatrenia a dojčiť naďalej tak, ako doposiaľ. Je to rovnaké, ako keď je napríklad chorá dojčiaca matka. Už pred vypuknutím choroby sa začínajú v materskom mlieku tvoriť protilátky, a tak pokračovanie v dojčení aj chorého, aj zdravého dieťaťa dáva zmysel. Zdravé dieťa buď vďaka protilátkam neochorie alebo bude mať choroba lepší priebeh, a choré dieťa sa rýchlejšie uzdraví. Základný princíp, ktorý v drvivej väčšine platí, znie, že človek je pri ochorení infekčný už niekoľko dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý. Preto, keď už zistí, že je chorý, tak je relatívne neskoro robiť nejaké opatrenia, a v prípade dojčiacej matky je najlepším opatrením pokračovať v dojčení, pretože keď už matka zistí, že je chorá ona alebo niektoré z detí, tak sa v jej mlieku nachádzajú protilátky, ktoré bábätku pomáhajú, aby neochorelo alebo aby choroba prebehla bez nejakých zjavných príznakov alebo aby mala miernejší priebeh. Stretnúť sa s chorobami v čase, keď dojčenie poskytuje takúto výhodu a pomoc, je tým najlepším spôsobom, ako môže bábätko získavať imunitu. Navyše aj mimo dojčenia sú vaše deti vo veľmi úzkom fyzickom kontakte, žijú v spoločnej domácnosti.

Vo veľkej väčšine prípadov situácia, ktorá sa označí ako mastitída, je v skutočnosti zablokovaným mliekovodom a príčinou vzniku tejto situácie je nedostatočné vyprázdňovanie niektorej časti prsníka v dôsledku nesprávneho prisatia.  Aj pri zablokovanom mliekovode môže byť priebeh veľmi akútny, s vysokou horúčkou, aj nad 40 °C, slabosťou, kolísaním krvného tlaku, s hrčou v prsníku, červenou kožou, bolestivým prsníkom... Takže už len z tohto pohľadu nemusíte riešiť  zlatého stafylokoka, nehovoriac o tom, že stafylokok, ktorý je najčastejšou príčinou zápalu prsníka, je bežnou súčasťou mikroflóry prsníka, takže obe deti s ním prichádzajú do styku počas dojčenia, či už na pokožke prsníka alebo aj v samotnom materskom mlieku, kde sa tiež nachádza. Skutočne nemusíte z hľadiska dojčenia robiť žiadne hygienické opatrenia, ani prsníky umývať, ani vyčleňovať deťom samostatný prsník.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tandemove dojcenie