Odmietanie stravy

Anna    05.06.2017, 17:47

Dobrý deň, mám 10 mesačného syna. Od narodenia bol plne dojčený. V 6 mesiacoch sme začali s podávaním príkrmov. Zo začiatku zo zvedavosti chutnal pár lyžičiek, mali sme pocit, že bude dobrý jedák. Odvtedy prešli 4 mesiace a synova chuť do jedla sa neobjavila, ba naopak jedlo odmieta a túži sa len dojčiť. Dojčím ho keď je uplakaný, smutný, sám si vypýtať nevie, teda na požiadanie nedojčím, ale je šťastný keď ho vezmem do náručia a nakojím. Každé jedno jedlo je pre mňa trápenie, lebo musím zápasiť o každú lyžičku a pri tom ho zabávať, aby vôbec obsedel. Dokáže zjesť 2-3 lyžičky a už sa rozplače a chce ísť preč sa hrať. Poslednú dobu sa už odmieta kŕmiť vôbec, nezje celkom nič na obed, trošku na večeru a trošku na ráno. Mliečka si však dá dostatočne. Rodina mi poradila nedojčiť cez deň, s tým, že dieťa sa musí naučiť jesť. Skúsila som to bez dojčenia niekoľko hodín. Syn bol uplakaný a do jedla sa nemal ani tak. Napriek nechuti k tuhej strave je to bucľaté a urastené dieťa. Poraďte mi prosím či je to takto stále v poriadku alebo treba dieťa nejako naučiť na stravu. Ďakujem.

Milá Anna,

obdobie, keď sa deti začínajú zaujímať o jedlo, je obdobie experimentovania, skúšania chutí, a keď sa tento záujem objaví, je dobré ho podporiť. Obdobie prikrmovania má byť v prvom rade o tomto skúšaní a experimentovaní a je dobré vedieť, že obdobie prikrmovania Svetová zdravotnícka organizácia definuje od približne 6. mesiaca do približne 2. rokov života dieťaťa. Počas tohto obdobia nie je úlohou rodiča dieťa reálne nakŕmiť, ale ho zoznámiť s jedlom, s rôznymi chuťami, vôňami, dať mu možnosť sa s jedlom hrať a nechať na ňom, koľko z neho zje. Popri tom je dôležité sa sústrediť na to, aby dieťa naďalej bolo výdatne dojčené, čím sa zabezpečí, že bábätko bude naďalej dostatočne priberať a prospievať.

Inými slovami, máte ešte viac ako rok na to, aby sa dieťa naučilo papať. Až o rok by malo začať jesť významnejšie množstvá jedla. To, čo robí vaše bábätko teraz, je úplne normálne správanie a je pochopiteľné, že ak sa jedenie spája s nervozitou, ktorú pochopiteľne pociťujete, ak máte pocit, že toto nie je v poriadku, tak sa bábätko z jedenia omnoho menej teší. Vaše bábätko výborne priberá a prospieva, čo znamená, že získava dostatok živín z materského mlieka tak, ako to má byť (do roka má materské mlieko tvoriť takmer 100 % stravy dieťaťa) a popri tom skúste vytvárať príležitosti, aby malo chuť napodobňovať ľudí pri jedení bez dôrazu na množstvo zjedeného jedla. Dávajte bábätku možnosť skúšať jedlo kedykoľvek, keď má najväčší záujem a keď je na to najlepšia pohoda. Pri príkrmoch nie je podstatné presné časovanie, neexistuje najlepší čas. Najlepší čas je ten, keď je dieťatko spokojné a keď má chuť papať. Omnoho dôležitejšie než presné množstvo a druh zjedeného jedla je to, aby bábätku chutilo a aby malo z jedla radosť. V tomto bode nie je úlohou rodiča dostať do bábätka čo najväčšie množstvá jedla. Ak zje pár lyžičiek, je to v poriadku, ak má chuť zjesť viac, dajte mu viac. Dávajte mu toľko jedla, koľko chce. Podmienky okolo jedenia si vytvorte také, aké vám vyhovujú. Je pravda, že mnohé bábätká jedia viac a lepšie, keď sú niečím zaujaté. Je tiež dobré, ak dieťatko často zoberiete so sebou k stolu, keď vy jete, a umožníte mu, aby sa natiahlo za tým jedlom, o ktoré má záujem a jedlo ho. Ak má chuť na chlebík, nechajte ho jesť chlebík. Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem. Papať sa bude učiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov, nie je sa kam ponáhľať ani sa netreba znepokojovať množstvami či časovaním jedla. Dávajte bábätku jedlo, o ktoré prejaví záujem, keď vás vidí jesť. Poradie zavádzania jedál nie je dôležité (ak na to nemáte nejaký špeciálny dôvod), materské mlieko je sladké, a preto pokojne môžete medzi prvými príkrmami dávať ovocie.

Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nemá zmysel dieťa nechať „vyhladovať“. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie. Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie stravy