Dokrm

Dari    02.07.2018, 12:12

Dobrý den. Mám 2 otázky. Plně kojené miminko 2týdny chce být stále u prsu, jinak pláče. Po podání dokrmu je klidné. Denně má pomočené i 8 plen i víc a přibírá taky dobře. Nerozumím tomu. Chci plně kojit,ale je to opravdu náročné. Další otázka se týká 3letého dítěte, které je stále kojené. Maminka je však ve 22tt a tvoří se jí kolostrum. Je možné, že by kolostrum ovlivnilo stolici dítěte? Nic ho netrápí, jen chodí častěji na wc a má řidší stolici. Děkuji moc za odpovědi.

Milá Dari,

najskôr k vašej druhej otázke – áno, kolostrum, ktoré pije staršie dieťa počas tehotenstva a potom po pôrode, má potenciál zmeniť vylučovanie, pretože má laxatívne účinky. Takže to, čo popisujete, je úplne normálne a pre dieťa nepredstavuje žiadne riziko ani problém, ide skôr o problém náročnejšej starostlivosti o dieťatko.

Čo sa týka vášho bábätka, bábätká môžu skutočne byť podráždené a uplakané aj z dôvodu nízkeho príjmu mlieka. A súčasne zažívame aj situácie, kedy sa dokrm podáva zbytočne v situáciách, ktoré súvisia s potrebou dieťaťa zaspať a udržať sa v spánku. O ktorú situáciu ide vo vašom prípade, nie je možné odlíšiť prostredníctvom internetu. Samotný fakt, že bábätko ciká a priberá, nemusí nevyhnutne potvrdzovať dostatočný príjem mlieka. Pri posudzovaní výdatnosti dojčenia je kľúčové pozorovať dojčenie a ak je vidieť výdatný príjem mlieka, potom dostatočné vylučovanie moču a stolice a priberanie, potvrdzujú, že bábätko získava dostatok mlieka. Ale naopak to nefunguje. Dostatočné vylučovanie a priberanie nemusia vždy znamenať dostatočný príjem mlieka, už aj preto, že je náročné posúdiť, nakoľko veľmi sú precikané plienky bábätka a preto, že hmotnostné prírastky sa medzi jednotlivými bábätkami môžu veľmi líšiť a neexistuje žiadny priemerný alebo „bežný“ hmotnostný prírastok. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ale zo všetkého najviac vám odporúčame stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože, ak by bábätko skutočne nezískavalo dostatok mlieka pri dojčení, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Ak by bolo potrebné zlepšiť dojčenie, bude dôležité spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok