Nedostatok mlieka

Daniela    02.07.2018, 12:33

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu s dojčením. Mám 3-mesačného synčeka a zatiaľ len dojčím. Akurát, že posledné 2-3 týždne mám pocit nedostatku mlieka. Bábätko dojčím na požiadanie, v noci keď sa zobudí. Zaspáva okolo 10-11 večer a vstáva okolo 7-8 ráno. V noci papá 1-2 krát. Začína mať zelenú stolicu a plienky má nacikané, ale nie až tak silno. Skúšala som si aj odsávať mliečko, kde odsajem zhruba 1 dcl mlieka na jedno odsatie spolu z oboch prsníkov. Ale keď papá malý z prsníka, pije iba z jedného, z druhého už nechce, a nemám pocit, že vypije ani ten poriadne. No keď som mu skúšala dať z fľaštičky (medela calma - kde musí sať, i keď viem že aj tak to je fľaša, tak vypije aj celý dcl naraz). Beriem benedikt aj senovku, mala som aj ricinus, no asi nezaberajú. Skúšala som aj častejšie prikladať, no pokiaľ on nechce, neviem ho donútiť prisať, ani to aby bol na prsníku dlhšie. Začne sa hnevať keď ho nútim. S fľaškou asi problém nemáme, lebo on má strašný záujem o prsník. Asi preto, že je strašne na mňa naviazaný. Spíme spolu v posteli, nosím ho v nosiči, tulime sa...... akurát neviem docieliť vyššiu tvorbu mlieka...

Milá Daniela,

je možné, že tvorba mlieka sa znížila a že bude potrebné zvýšiť tvorbu mlieka a príjem mlieka zo strany bábätka. V takejto situácii je vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v prípade, že by bábätko skutočne potrebovalo získavať viac mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. A najmä spoločne s poradkyňou prejdete možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Pretože čokoľvek by ste teraz spravili pre zvýšenie tvorby mlieka, bez odstránenia prvotnej príčiny bude časom znova tvorba mlieka klesať.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Prejdite spoločne s poradkyňou kroky, ktoré bude dôležité urobiť pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Bábätká nie sú komplikované, pokiaľ bude bábätko na prsníku zažívať dostatočný tok mlieka, bude motivované na ňom ostať, pokiaľ bude mať záujem ešte piť. A bude ochotné vystriedať prsníky, pokiaľ bude chcieť získavať viac mlieka a pri ponúknutí druhého prsníka zažije dobrý tok mlieka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je pochopiteľné, že v situácii, kedy viete, že vaše bábätko potrebuje získavať viac mlieka, znie marketing firmy, ktorú spomínate veľmi presvedčivo. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia.  Žiadne satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše, takže aj v prípade, že použijete fľašu, z ktorej mlieko treba intenzívnejšie vysávať, tieto pohyby úst bábätka sú úplne odlišné od tých, ktoré má robiť na prsníku pre to, aby získavalo mlieko. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Spoločne s poradkyňou nájdite spôsob, ako dokrmovať laktačnou pomôckou na prsníku, ak je dokrmovanie skutočne potrebné, pretože hoci momentálne viete bábätku ponúknuť prsník, aj fľašu, vzhľadom na nesprávne prisávanie na cumlík fľašu a na odlišný spôsob satia, používanie fľaše v drvivej väčšine prípadov nakoniec vedie k odmietaniu prsníka zo strany bábätka.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať. Spoločne s poradkyňou sa poraďte o tom, aké dávkovanie byliniek, ktoré užívate, je najúčinnejšie pre zvýšenie tvorby mlieka.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nedostatok mlieka