Problém s tvorbou mlieka po komplikovanom pôrode

Katka    21.07.2018, 18:01

Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Dcérka 2 týždňova prišla na svet prirodzeným pôrodom, po 3 dňoch od pôrodu sa môj stav skomplikoval a musela som ísť na operáciu odstranenie krvnej zrazeniny na krčku, ktorá sa vytvorila zrejme po zlom zašití. Do operácie som dcérsku kojila normálne no deň po operácií som stratila mliečko. Teraz je týždeň od kedy sme doma a rôzne pokusy ako rozbehnuť tvorbu mliečka nezabrali ako napr. Weleda čaj pre kojace matky, odsávanie mliečka. Teraz je dokrmovana nutrilonom 1. Bolesti bradaviek mam občas z ničoho nič obe bradavky naraz bolia až pichajú niekoľko krát do dňa. Taktiež sa malá nechce na prsník prisať bez klobúčika, ten nam odporucili hned v porodnici ked sa nevedela vobec prisať. Prosím o vašu radu ako postupovať a či je ešte šanca na obnovu tvorby mliečka. Ďakujem za vašu odpoveď.

Milá Katka,

v tejto situácii je dôležité nájsť riešenie pre bolestivé bradavky, a pre to, aby sa bábätko prisávalo k prsníku bez klobúčikov. Tieto totiž znižujú tvorbu mlieka a situácia, ktorú teraz riešite, vrátane bolestivých bradaviek, súvisí s ich používaním.

Najviac zo všetkého vám v tejto situácii odporúčame pomoc zručnej poradkyne pri dojčení, ktorá by vám pomohla so zvýšením tvorby mlieka a nápravou situácie tak, aby bolo možné sa čoskoro vrátiť k dojčeniu bez klobúčikov. Oplatí sa urobiť potrebné kroky pre odstránenie klobúčikov, pretože vaše bábätko je ešte maličké a je veľmi pravdepodobné, že s uplatnením správnych postupov, sa podarí ho prilákať k prsníku a prisaje sa aj bez klobúčikov. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" či „malých“ bradavkách. Bábätko sa prisáva na dvorec prsníka, nie na bradavku, ak sa odmieta prisať k prsníku, dôvod nie sú „nesprávne“ bradavky matky. Obe situácie majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého mamička používa klobúčiky, môže prsník odmietať. V skutočnosti sa dieťa na klobúčiku totiž na prsník neprisáva. To má za následok aj ďalšiu skutočnosť: používanie klobúčika z dlhodobého hľadiska znižuje tvorbu mlieka, hoci sa to nemusí prejaviť v hneď. Preto veľká väčšina bábätiek začne v nasledujúcich týždňoch po pôrode potrebovať dokrmovanie a ak sa dokrm podáva fľašou, situácia sa ešte viac vyostruje, pretože bábätko získava z fľaše stabilný a rýchly tok mlieka a to spôsobuje, že sa odmieta prisať na klobúčik, keďže ten taký tok mlieka nemôže poskytnúť. Táto situácia má riešenia, ale je veľmi dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby vám poskytla na mieru šité odporúčania a najmä konkrétnu pomoc a psychickú podporu.

Keď bude možné začať situáciu riešiť spolu s poradkyňou, potrebujete odstrániť používanie klobúčikov. Klobúčiky môžu znižovať z dlhodobého hľadiska tvorbu mlieka, bábätko v skutočnosti nie je prisaté na prsník - v istom zmysle je klobúčik spôsob, ako urobiť z prsníka fľašu.

Je možné, že teraz sa bábätko bez klobúčikov odmietne prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré ju môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej. 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať.

Je veľmi dôležité výrazne zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby vaša tvorba mlieka pokrývala potrebu mlieka bábätka. Spoločne s poradkyňou prejdete omnoho účinnejšie možnosti pre zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Zvýšenie tvorby mlieka je kľúčové aj pre riešenie bolestivých bradaviek – čím vyššia tvorba mlieka, tým hlbšie sa prisáva bábätko do prsníka a tým menej poškodzuje bradavky. Okrem toho je možné, že budete potrebovať aj cielenú liečbu bradaviek:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Je dôležité, aby ste tieto kroky urobili spolu s laktačnou poradkyňou, ktorá by vám mala ukázať správne prisatie a vyhodnotiť pitie, príp. si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Spolu s poradkyňou sa naučíte, ako bábätko správne prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy sa bábätko nedokáže prisať k prsníku a poškodzuje bradavky, ak sa prisaje.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problém s tvorbou mlieka po komplikovanom pôrode