Nepije

Ivana    11.08.2018, 22:12

Mám mesačnú dcérku, od narodenia pije tak že sa prisaje, chvíľku pije, a potom zavre oči a už len žužle. Často býva nepokojná pri kojení a má problém so zaspávaním. Niekedy ju musím prikladať aj každých 10 min. Poradkyňa mi odporučila bylinky na zvýšenie toku mlieka a stláčanie prsníka. Pomohlo to, ale len chvíľu.

Milá Ivana,

takúto situáciu nie je možné vyhodnotiť prostredníctvom internetu. Napíšte nám na dojcenie@mamila.sk odkiaľ ste a meno poradkyne, s ktorou ste sa stretli. Stretli ste sa jedenkrát alebo opakovane? Odpoveď na vašu otázku by sa mala odvíjať od toho, čo robí vaše bábätko na prsníku, keď sa dojčí. Takéto správanie bábätka vysoko pravdepodobne znamená, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka pri dojčení a je to možné zlepšiť, ak bábätko bude lepšie piť na prsníku. S týmto by vám poradkyňa pri dojčení mala byť schopná zásadne pomôcť úpravou polohy a prisatia bábätka, pre čo je dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Tieto kroky by mali ísť ruka v ruke spolu so stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak ste spoločne s poradkyňou na poradenstve usúdili, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka a stláčať prsníka, nevyhnutne s tým by malo byť spojené aj zlepšovanie prisatia bábätka v správnej polohe. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

A spoločne s poradkyňou by ste mali robiť kroky pre to, aby sa bábätko mohlo dojčiť tak často, ako to potrebuje. Preto jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok