Zahryznutie do bradavky

Katarína    22.08.2018, 08:24

Dobrý deň, prosim poraďte čo robiť. Keď mi pri kojeni zahryzne do bradavky tak, že mi vyjdu slzy od bolesti. Maly ma 6 mesiacov, doteraz nebol žiaden problem. Už uživam antibiotika kvoli rozhryzenej bradavke a on stale hryzie. Cez klobučik nechce, plače

Milá Katarína,

bradavky môžu začať počas dojčenia bolieť aj neskôr po pôrode a táto bolesť dokáže byť strašná. Našťastie aj v tomto čase existuje pomoc. Hryzenie pri dojčení môže mať viaceré príčiny:

1. Niektoré bábätká hryzú, pretože sa matke znížila tvorba mlieka a ku koncu dojčenia, keď už vlastne poriadne nepijú, tak uhryznú. Vtedy je riešením zvýšiť tvorbu mlieka. Ak by ste chceli vyhodnotiť dojčenie z hľadiska výdatnosti pitia bábätka, odporúčame vám stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

2. Niekedy sa bábätká ku koncu dojčenia hrajú a uhryznú. Vtedy sa skúste vyhnúť tomu, aby sa len hralo s prsníkom. Pozorujte, v ktorých situáciách sa to stáva, a pokúste sa im zabrániť, predísť im. Skúste mu povedať: „Nie!“ Postupujte podľa toho, ako poznáte svoje dieťatko. Neexistuje univerzálny návod, len dobré poznanie vášho dieťaťa a hľadanie toho, čo vo vašom vzájomnom vzťahu funguje. Ak sa to dá, skúste nekričať. Toto postupne prejde. V niektorých prípadoch pomáha, ak ku koncu dojčenia zabezpečíte, aby bolo bábätko dostatočne hlboko prisaté (ako keď bol novorodenec), alebo keď ho jemne pritiahnete do prsníka (hoci prirodzená reakcia je skôr bábätko odtiahnuť), lebo vtedy je menšia pravdepodobnosť, že bude mať možnosť pohrýzť.

Niekedy bábätká hryzú, keď už na prsníku zaspávajú a strhnú sa zo spánku.

Niekedy to môže súvisieť s rastom zubov. Toto väčšinou prejde samo od seba. Na druhej strane, ak máte pocit, že bábätko poškodzuje bradavku priamo počas dojčenia, toto zúbky ako také robiť nemôžu, pretože dieťa, ktoré je prisaté k prsníku, má vyplazený jazyk, ktorý prekrýva spodné zúbky. A navyše zdravá bradavka vydrží veľmi veľa, takže ak máte na bradavke ranu, ide o viac, než len o poškodenie bradavky hryzením.

3. Bolesť, ktorú popisujete vy a rana, ktorú máte, už nemôže byť spôsobená len samotným hryzením a takéto poškodenie samo o sebe často spôsobuje, že bábätká hryzú. Takáto bolesť býva silná a je ju potrebné riešiť, pretože s takouto bolesťou je mimoriadne náročné pokračovať v dojčení. Existujú špeciálne postupy, ako takúto bolesť liečiť. Toto by bolo dobré odlíšiť v osobnom kontakte s poradkyňou, aby ste sa mohli aj porozprávať o spôsoboch liečby:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/kandidoza/

Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili dieťatko prisať, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevyliečiť, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zahryznutie do bradavky