Úbytek mléka v průběhu dne

Peta    24.10.2018, 10:16

Dobrý den, moc prosím o radu, jak zvýšit produkci mateřského mléka, abychom se vrátily k plnému kojení, jestli je to ještě možné. Malé jsou nyní 2 měsíce. Porod byl císařským řezem, ale kojily jsme bez problémů. Ve 14 dnech ale dětská doktorka nařídila dokrmovat UM, protože týdenní přírůstek byl jen 100g. Teď jsme na tom tak, že v noci a ráno jen kojím malá vypije tak 120 (vážím), kojím po 3 hodinách, odpoledne ale už vypije jen cca 90 pak 80 a musim dokrmit, protože má málo a křičí. Dříve u kojení často spala, teď už tolik ne. Díky předem za radu.

Milá Peťo,

vo vašej situácii je veľmi dôležitým pozitívnym faktorom to, že bábätko je naďalej ochotné sa prisávať. Toto je faktor, ktorý môže výrazne pomôcť túto situáciu zvrátiť a vďaka tomu je potenciálne možné sa dokonca vrátiť až k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je stále ešte veľmi maličké a šance na úspech sú veľké. Je však kľúčové v tejto situácii spolupracovať na riešení situácie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

V tejto situácii je možné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka úpravou dojčenia a k tomu začať pre dokrmovanie používať tzv. laktačnú pomôcku – tenučkú cievku, ktorá sa pri dojčení vkladá do pusinky bábätka spolu s prsníkom a bábätko tak získava mlieko z prsníka ale aj z laktačnej pomôcky. Takto je možné vyhnúť sa použitiu fľaše a ak bábätko prestane používať fľašu, jeho prisatie k prsníku sa postupne začne zlepšovať (čo ešte viac zvýši príjem mlieka z prsníka).

Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Zmena prisatia bábätka dokáže sama o sebe urobiť obrovský rozdiel v tejto situácii a významne zvýšiť príjem mlieka.

Preto bude spolu s poradkyňou potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Pri dokrmovaní fľašou sa skôr či neskôr stane, že bábätko začne odmietať prsník. Dokrmovať ho laktačnou pomôckou na prsníku je cenné aj preto, že pomôže zachovať dojčenie. V čase, kedy bábätko bude môcť začať dostávať príkrmy – čo je vo vašom prípade už po ukončenom 4 mesiaci – tak budete môcť postupne bábätko začať prikrmovať a znižovať množstvo umelého mlieka, ktorým budete dokrmovať pri dojčení. V priebehu pár týždňov sa tak budete vedieť dostať do stavu, v ktorom bude bábätko dojčené a zvyšný kalorický príjem už nebude dopĺňať dokrmovanie umelým mliekom na prsníku, ale prikrmovanie tuhou stravou – inými slovami, budete dojčiť a zavádzať príkrmy, tak ako každá iná mamička, ktorá po 6 mesiaci zavádza príkrmy. Pre tento postup je veľmi dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože v takomto prípade sa príkrmy zavádzajú odlišne oproti štandardným postupom, ktoré sa bežne odporúčajú – v takomto prípade ide o zavádzanie kalorických príkrmov, ktorými sa podarí odstrániť umelé mlieko – prečítajte si viac o takomto zavádzaní príkrmov na konci tohto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

3) Pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Dojčenie neobmedzujte na 3-hodinové intervaly. Porozprávajte sa s poradkyňou o tom, ako rozpoznať signály dieťatka o pripravenosti na dojčenie, ako mu potom pomôcť čo najefektívnejšie získať čo najviac mlieka z prsníka a kedy ho dokrmovať laktačnou pomôckou na prsníku a ako tráviť čas s bábätkom medzi dojčeniami tak, aby ste čo najviac podporili dojčenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Úbytek mléka v průběhu dne