Oslabená imunita, recidivujucich zápaly, antibiotiká, wobenzym a kojenie

Ivana    23.11.2018, 11:55

Dobrý, deň , chcem sa opýtať mám mesačné bábätko plne kojenecké, s kojenie nemám žiadne problémy, ale mám oslabenú imunitu už dlhodobo, liečbu imodinom som musela počas tehotenstva prerušiť. Teraz mám už druhé antibiotiká, mala som počas pôrodu amoksiklav , v kultivacii som mala hemofyla influenzea. Teraz mi doktorka orl ani kultiváciu nebrala, lebo vraj pri kojeni aj tak mi moc toho dať nemôže a dala mi zinnat, mám pravdepodobne podla doktorky zlatého stafylokoka, lebo mám v nose chrasty. Mám neustále zimnicu a bolesti svalov. Na imunitu beriem teraz Luivac, a ešte si dávam sinupret na odhlienenie. Mám chytene priedušky, pomaly mi to ide na pľúca. Ešte poviem že som astmatička a alergičká a beriem kortikoidy do nosa aj do pľúc inhalacne. Chcela by som si pridať liek wobenzym, no lekár alergolog a imunolog vraví, že si to nemám dávať, ženie je dosť štúdií o jeho ucinku. A ešte mi hovoril že ak sa budú naďalej opakovat zápaly a budú ďalšie antibiotiká treba zvážiť či naďalej je vhodné kojit. Ja už som mierne zúfalá, pretože staršieho syna som kojila dva roky a rada by som aj teraz čo najdlhšie kojila. Zato som si aj ten wobenzym kúpila, že hádam pomôže a nebudem musieť mať toľko antibiotík. Hádam to nie je na škodu? Ak nepomôže tak nepomôže, ale chcela som to aspoň vyskúšať. Prosím vás viete mi poradiť čo mám ďalej robiť? Môžem wobenzym a ostatné spomínané lieky brat pri kojeni.dakujem

Milá Ivana,

dojčiace ženy majú právo na liečbu. Nie je pravda, že z hľadiska dojčenia môžete užívať iba Zinnat. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov, aj pre antibiotiká, ktoré by ste potrebovali, či pre Wobenzym.

Môžete si preto nechať napísať lieky, ktoré potrebujete bez ohľadu na to, či dojčíte. Kvôli tejto situácii nie je potrebné odstaviť, potrebnú liečbu môžete dostávať už teraz. A z hľadiska odstavenia ľudia nezvažujú ešte aj to, že pri vašej zníženej imunite je o to kľúčovejšie pokračovať v dojčení a dojčiť dlhodobo, pretože vaše dieťa potrebuje z hľadiska dojčenia podporu pre vývoj svojej imunity. Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Oslabená imunita, recidivujucich zápaly, antibiotiká, wobenzym a kojenie