Antibiotika a tamiflu pocas dojcenia

Ingrid    30.01.2019, 22:40

Dobry den, zo zdravotnych dovodov som musela brat antibiotika. Najprv penicillin ten vsak nezaberal tak sme ho po 6 dnoch vysadili a dostala som 2 balenia Zinnatu. Po dobrati sa mi do tyzdna problem vratil a brala som este 10 dni rovamicin. Pocas toho som dojcila moje 6 m dieta. No zial z oslabenia som dostala chripku kde mi predpisali antivirotika tamiflu. Moje 6 m dieta zial tiez ochorelo. Mame obaja vysoke teploty aj nad 39 a teplota klesa velmi pomaly, hl. mne. Detska doktorka mi radi odstavit dieta pretoze je vraj velmi prechemizovane a antivirotika sa vraj neodporuca brat pre babatka. Kupili sme aj umele mlieko no zo skoro plneho dojcenia maly umele mlieko odmieta. Je naozaj nutne ho okamzite odstavit? Ak ano tak ako? Za vasu odpoved vam vopred dakujem.

Milá Ingrid,

odhliadnuc od faktu, že dojčiaca žena si zasluhuje účinnú liečbu a nie podávanie antibiotík, ktoré sa nesprávne považujú za jediné „bezpečné“, bez ohľadu na to, že nezaberú a tým vás vystavili zbytočnému užívaniu troch druhov neúčinných liekov, pri všetkých týchto liekoch v zmysle toho, že ste ich užívali počas dojčenia platí tá istá logika: Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách a toto platí aj pre všetky lieky, ktoré vo svojej otázke spomínate, vrátane antivirotík. Vaše bábätko nemôže byť „prechemizované“, pretože vašu liečbu neužívalo s vami.  Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia. Odstaviť bábätko v čase choroby je ten najhorší nápad,  vzhľadom na ochranu, ktorú v tejto situácii dojčenie poskytuje. Vaše bábätko spolu s materským mliekom dostáva množstvo protilátok, látok liečiacich zápal, podporujúcich imunitu, nehovoriac o ostatných vlastnostiach materského mlieka a 1200 látkach, ktoré nemá z akej inej potravy získať. A nehovoriac o dojčení a rizikách spojených s predčasným ukončením dojčenia. Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Pokračujte preto v dojčení popri potrebnej liečbe. Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko.

Navyše 6-mesačné bábätko by umelú výživu nepotrebovalo, ani keby už skutočne nebolo vôbec dojčené. WHO varuje, že v takom prípade je podávanie umelej výživy zbytočné a škodlivé. Vy však navyše môžete bez obáv pokračovať v dojčení, ktoré vám práve teraz veľmi pomôže zvládať náročnú starostlivosť o choré a mrzuté bábätko, navyše v čase, kedy sama nemáte energie na rozdávanie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antibiotika a tamiflu pocas dojcenia