Operacia

Sara    20.02.2019, 13:28

Ďakujem pekne za vaše predošlé odpovede. Avšak, veľmi by mi pomohlo, keby ste mi dali nejaký tip ako zvládnuť tie noci, keď ho bude mať manžel a nebude sa môcť na utisenie prisat. Ďakujem.

Milá Sara,

toto, čo zmieňujete je tá skutočná otázka a je to jeden z dôvodov, pre ktorý sme vás v predchádzajúcich odpovediach informovali aj o možnosti hospitalizácie spolu s dieťaťom a sprevádzajúcou osobou alebo o možnosti nájsť nemocnicu, kde by sa možno dal váš stav zlepšiť v rámci ambulantnej liečby. Pretože to, čo ste sa pýtali predtým, nie je žiaden problém. Synčekovi stačí bežné jedlo a nepotrebuje umelú výživu. Ale riešenie situácie počas zaspávania a spánku, toto je na zváženie. To, čo dieťa získava v týchto časom dojčením, je komplex mnohých dôležitých vecí, z ktorých výživa či voda tvoria len malú časť. Psychologické aspekty dojčenia, aspekty súvisiace s uspávaním, s blízkosťou, s uistením sa o prítomnosti matky, s fyzickým kontaktom, s bezpečím a podobne sú pre dieťa v tomto veku z hľadiska dojčenia mimoriadne dôležité a nie je jednoduché ich nahradiť. A odlúčenie od matky môže predstavovať pre dojčené dieťa v tomto veku veľmi náročnú situáciu.

Z tohto dôvodu je dojčenie pre dieťa ťažko nahraditeľné a neexistuje vyskúšaný univerzálny návod na to, aby to nebolo stresujúce a aby manžel vedel, ako to urobiť. To závisí od jeho skúseností so synčekom, od ich vzťahu, od toho, koľko času bežne so synčekom trávi a od jeho tvorivosti. A dokonca aj napriek tomu to môže byť veľmi zložité. Určite nestačí fľaša - dokonca je pravdepodobné, že synček ani nebude chcieť piť vodu (alebo čokoľvek iné), synček chce dojčenie, a to v jeho predstavách neznamená pitie.

Skúste sa spolu s manželom porozprávať o tom, ako to bude fungovať, keď budete preč. Aké prostriedky používal doteraz na uspávanie synčeka? Ak žiadne, ak ste ho uspávali výlučne vy, tak čo si vie predstaviť, že urobí, aby synček zaspal? Bude ho nosiť? Čo bude robiť, keď nebude chcieť zaspať a bude plakať? Čo urobí ráno, keď bude chcieť dojčenie? Ak ráno skrátka spolu vstanú skôr, čo urobí cez deň, keď bude pre to mrzutý? Riešenie týchto otázok musí prísť z vášho poznania vášho dieťatka a z toho, ako sa manžel oň doposiaľ staral. Nie sú v tomto smere zaručené rady, ktoré by pri každom dieťati fungovali. Ak na tieto otázky nedokážete uspokojivo odpovedať, treba znovu prehodnotiť váš plán odlúčenia.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok