Babatko odmieta vsetky polohy na krmenie, okrem polohy v lahu

zuzana    19.03.2019, 12:07

Dobry den, mam 4-mesacneho syna, ktory je plne dojceny, pribera pekne, ma 7,5 kila. Priblizne posledne 3 tyzdne sa odmieta nakrmit v sede, som schopna nadojcit ho len v polohe v lahu. Teraz vsak zacal byt nespokojny aj s touto polohou, ked mu idem dat prsnik, skruca sa, vystiera, kope nohami a doslova celym telom so mnou bojuje aby som ho nemohla v lahu otocit na bok smerom k prsniku. Trapia ho aj prdiky, myslela som si, ze je to kvoli tomu, ked ho vsak v tomto stave krmim mliekom s lyzickou, pije. Ked prestanem, place od hladu, ale prsnik si nevezme. Nechala som ho chvilu plakat a skusila mu dat prsnik znovu, hltavo si ho vzal, napil sa a zaspal. Takyto stav trva uz asi tyzden, neviem ci sa jedna o strajk, kedze nakoniec si prsnik vezme a je schopny sa poriadne najest, tiez ma matie ze odmieta vsetky ostatne polohy na krmenie. Je to normalne? Dakujem za Vas cas a pomoc!

Milá Zuzana,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Typické pre tieto bábätká býva, že sa takto začnú správa v období okolo 3 mesiaca života a typické je tiež, že toto správanie je vypuklejšie cez deň a menej vypuklé v noci alebo v stave polospánku a rovnako typické je, že tieto bábätká môžu začať odmietať určité polohy pri dojčení.

V tejto situácii sa dajú urobiť kroky pre to, aby sa to postupne zlepšilo. Zlepšovanie nenastane zo dňa na deň, ale je dôležité začať tieto kroky robiť čo najskôr. Pri jednotlivých krokoch pre zlepšenie situácie je kľúčové byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pozorne si ho preštudujte a prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, ktoré kroky začnete používať. Jednou z dôležitých stratégií bude snažiť sa prestať používať cumlík.

Kľúčovým krokom pre zlepšenie dojčenia teraz je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a že ostane prisaté dlhšie. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Babatko odmieta vsetky polohy na krmenie, okrem polohy v lahu