Klobuciky

katarina    03.04.2019, 12:03

Dobry den, rada by som sa zbavila klobucikov pri kojeni, mala bude mat mesiac. Dostali sme ich hned druhy den v porodnici, kedze mala sa neprisavala a odmietala prsnik. Porod bol nutny cisarsky rez, malu som videla az 3h po narodeni, kedze cely prvy den potrebovala dostavat kyslik a byt sledovana na neonatologii, cize prve samoprisatie nikdy nebolo. Tiez bola v prvych dnoch par krat dokrmena flasou od personalu, a ja som doteraz nesilila odkladanie klobucikov, lebo som bola rada ze vobec pije, kedze sa narodila 2500g. Od 2 tyzdnov ma Pavlikove remence kvoli bedierkam. Mlieka mam bohaty nadbytok, myslim, ze slabsi uvolnovaci reflex, bradavky nie su vpacene. Mala prirastenu uzdicku nema, zato ma slabsi zaujem o jedlo- ked som kojila iba na poziadanie a len kym na prsniku zaspala, tak vobec nepriberala, po prevazeni som zistila ze stihla zjest menej nez polovicu z toho co by mala(viem, ze tabulky nie su vsetko, ale uz orientacne polovica udrie do oci, navyse mala malo pocikanych plienok). Skusala som pravidelne ponukat prsnik bez klobucika, v roznych polohach, aj s laktacnou pomockou, aby ju motivoval lepsi tok mlieka- bez uspechu, kruti sa, vypluva prsnik a po chvilke sa rozkrici(v tom momente som to vzdy vzdala a nasadila klobucik). To je asi cela anamneza. Prosim, ako najlepsie naucim malu na holy prsnik?

Milá Katarína,

vaše rozhodnutie prestať používať klobúčiky je správne a existujú spôsoby, ako bábätku pomôcť. Ak aj teraz ešte zdanlivo všetko „funguje“, je pravdepodobné, že čoskoro budete musieť riešiť otázku nepoužívania klobúčikov a čím je vaše bábätko menšie, tým väčšia je šanca, že sa podarí vrátiť sa k dojčeniu bez používania klobúčikov. Klobúčiky znižujú z dlhodobého hľadiska tvorbu mlieka preto, že bábätko v skutočnosti nie je prisaté na prsník - v istom zmysle je klobúčik spôsob, ako urobiť z prsníka fľašu, podrobnejšie vysvetlenie nájdete v tomto článku:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/klobuciky/

Bábätko na klobúčiku prakticky pije len mlieko, ktoré natečie do klobúčika a bábätko v tomto veku typicky bude zaspávať, keď sa tok mlieka spomalí, nie preto, že sa dostatočne nasýtilo, ale preto, že sa spomalil tok mlieka. Toto je dôvod, prečo pri používaní klobúčika bábätká nezískavajú toľko mlieka, koľko by potrebovali a je to aj dôvod, prečo sa pri používaní klobúčikov postupne tvorba mlieka znižuje.

Táto situácia má riešenia, ale je veľmi dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby vám poskytla na mieru šité odporúčania a najmä konkrétnu pomoc a psychickú podporu. Ako prvý krok potrebujete odstrániť používanie klobúčikov. Je možné, že teraz sa bábätko bez klobúčikov odmietne prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré ju môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej. 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať.

Výrazne zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby vaša tvorba mlieka pokrývala potrebu mlieka bábätka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je dôležité, aby ste tieto kroky urobili spolu s laktačnou poradkyňou, ktorá by vám mala ukázať správne prisatie a vyhodnotiť pitie, príp. si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Spolu s poradkyňou sa naučíte, ako bábätko správne prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Aj v prípade, že niekto kontroloval bábätku podjazykovú uzdičku, je možné, že je prirastená, pretože mnohí zdravotníci nekontrolujú uzdičku s ohľadom na dojčenie a na pohyblivosť jazyka, ktorú bábätko potrebuje dosiahnuť pri dojčení. Preto vám poradkyňa pri dojčení pomôže aj s touto otázkou a spoločne sa na uzdičku bábätka pozriete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. 

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc a vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok