Neklidne miminko, krev a hlen ve stolici

Judita    06.05.2019, 13:11

Dobry den, nas 5ti mesicni syn posledni dobou pri kojeni, ale hlavne po nem, trpi neklidnosti a castym placem, ma take problemy se spankem. Od narozeni ho pouze kojim na pozadani. Zadne zavazne bolesti prsou ci bradavek nemam, mlicka mam vetsinou dost. Syn pribira dobre, na svuj vek je spise vetsi - momentalne ma 8,2kg a nosi velikost 74. Pred par tydny jsem mu ve stolici objevila hlen a male mnozstvi krve. Take casto od narozeni ublinkava - klidne i vicekrat za hodinu nebo dlouho po kojeni, na situaci nezalezi. Spousta lidi mi tvrdi, ze to neni normalni, ale reflux nema, byli jsme u osteopata. Jinak jee velmi aktivni a behem dne pije mene - zato hodne v noci. Myslim, ze mu ted rostou zuby, vsechno strka do pusy, extremne slinta, odvraci se od prsu a kouse si prsty atd. Mam obavy, jestli nema na neco alergii, hlavne kvuli te krve a take protoze je hrozne neklidny. Normalne usinal behem kojeni v posteli, ale ted kope, toci se na brisko, hrozne se krouti a stezuje si i hlasem. Budi se casto s krikem a nejde ho uspat jinak nez v satku. Mlecne vyrobky jsem vysadila v jeho 5ti tydnech (i kdyz obcas zhresim). U lekare jsme s nim zatim nebyli. Netusim, co je spatne a jak mu pomoct. Muze byt problem v technice kojeni? Porad mam dojem, ze to nedelam uplne spravne. Zijeme ale v Belgii (kousek od Antverp), tak pokud bych mela konzultovat techniku s LP, nevite o nekom, kdo taky bydli v Belgii? Dekuji Vam mnohokrat za pomoc a za rady.

Milá Judito,

v tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak to nie je možné osobne (v Belgicku momentálne nepôsobí žiadna naša poradkyňa pri dojčení), odporúčame vám vybrať si z nášho zoznamu poradkýň poradkyňu, ktorá by sa Vám mohla venovať aspoň prostredníctvom internetu, môžete spoločne vyhodnotiť videá dojčenia, ktoré by ste jej nahrali. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto bude kľúčom k tomu, aby bolo možné vyhodnotiť správanie bábätka pri dojčení s ohľadom na jeho reakciu na tok mlieka. Na základe vášho popisu je vysoko pravdepodobné, že spoločne s poradkyňou zistíte, že správanie bábätka súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne (a jedným z prejavov nesprávneho prisatia je aj bolesť bradaviek, o ktorej píšete, hoci nemusí byť výrazná) a v dôsledku nesprávneho prisatia sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Je pomerne typické, že bábätko takto nespokojne reaguje najmä pri plnom vedomí a že v polospánku počas dňa a najmä v noci, je spokojnejšie. Okrem toho je pomerne typickým prejavom zníženia toku mlieka býva aj grckanie bábätka, ktoré v prvých týždňoch po pôrode nebolo také výrazné, ako v súčasnosti. Často, ak sa bábätko odtiahne od prsníka, je vidieť, že mlieko strieka a vyhodnocuje sa to nesprávne ako prílišný tok mlieka. Aj preto je dôležité, aby ste vedeli rozlíšiť pitie na prsníku a vyhodnotiť ho, čo vás naučí poradkyňa pri dojčení osobne. Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Niekedy je prejavom zníženia príjmu mlieka aj hlien alebo trocha krvi v stolici. Preto by prvou voľbou riešenia malo byť vyhodnotenie dojčenia a jeho zlepšenie. Ak sa po zlepšení dojčenia prestane vyskytovať krv v stolici, išlo o situáciu, ktorá súvisela s nedostatočným príjmom mlieka zo strany bábätka.

Ak spoločne s poradkyňou vyhodnotíte, že ide o túto situáciu, je vysoko pravdepodobné, že všetko správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka. Nemusíte ďalej obmedzovať konzumáciu mliečnych výrobkov a mlieka, ak to sama nepotrebujete. Už ste tieto výrobky obmedzili na dlhú dobu a nič sa nezmenilo. Je mimoriadne nepravdepodobné, aby takéto správanie bábätka súviselo s alergiou.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ak má bábätko už viac ako 4. mesiace – v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka  – je najlepším riešením podávanie príkrmov; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické príkrmy (čiže čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie tuhou stravou, kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhuleVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Neklidne miminko, krev a hlen ve stolici