Kolísanie množstva mlieka

Zlata    11.05.2019, 16:55

Dobrý deň. Prosím o radu. Moja dcérka ma 9tt je plne dojcena no množstvo mlieka mi strašne kolíše. Špeciálne v noci (no nie každú noc) sa mi nalejú tak že mám až bolesti a musím odsávať. Cez deň musím občas kojiť z oboch prsníkov lebo mám pocit že v nich nič nemám. Mala prospieva no mám obavu či je to v poriadku a či sa to upraví samé alebo s tým treba niečo robiť. Ešte by ma zaujimalo či viem nejak zvýšiť laktaciu v jedním prsníku. Od narodenia sa nalieva slabšie. Skúšala som malú pri každom kojení dať najprv na ten ale nepomohlo. Ďakujem

Milá Zlata,

bez osobnej návštevy a pozorovania dojčenia nie je možné zistiť, čo sa s dojčením deje. Ale vo všeobecnosti je možné povedať, že subjektívny pocit nalievania či nenalievania prsníkov nemá výpovednú hodnotu o dojčení. Je úplne normálne (a dokonca žiaduce), ak po určitej dobe mamičky už nepociťujú "nalievanie" prsníkov. Existuje jednoduchší spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ale ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a správanie bábätka pri dojčení a poradkyňa vás naučí ako tieto ukazovatele správne vyhodnotiť. Nebudete sa tak musieť orientovať podľa sledovania naliatia prsníkov. Tento ukazovateľ je totiž pomerne nespoľahlivý, najmä preto, že v budúcnosti vysoko pravdepodobne nalievanie prsníkov prestanete pociťovať a je dôležité, aby ste si aj potom vedeli byť istá, že bábätko pije dostatok mlieka. To, že v niektoré časti dňa nepociťujete naliate prsníky samo o sebe nemusí znamenať, že sa deje niečo s tvorbou mlieka. Ak  popri tom bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. 

Preto kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Toto vyhodnotíte spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne a následne sú možné dve možnosti:

1. vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a všetko je v poriadku

V takom prípade budete schopná toto ďalej sledovať aj sama, poradkyňa vás naučí ako rozlíšiť pitie a ako posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka. Vaše pozorovanie dostatočného pitia pri dojčení a pokojného správania bábätka pri dojčení by následne malo potvrdiť aj dostatočné vylučovanie stolice (do približne tretieho týždňa po pôrode by bábätko malo mať 3-4 veľké stolice denne), vylučovanie číreho alebo žltkastého moču a priberanie.

2. vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka

V takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu prijmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Úprava prisatia je tiež kľúčová v prípade, že by naozaj bábätko z jedného prsníka získavalo menej mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Čo sa týka dojčenia z jedného prsníka: Pre dojčenie neplatia žiadne pravidlá. Nie je pravidlo, že každé dieťa musí vždy piť z oboch prsníkov, rovnako ako nie je pravidlo, že dieťa má piť len z jedného prsníka. Pravidlá a dojčenie nejdú dosť dobre dohromady. Podstatné je to, ako vyzerá pitie na prsníku. Ak dieťa dobre pije na prsníku, tak nie je podstatné, či pije z jedného prsníka, z dvoch alebo sa prsníky striedajú veľakrát. Mnoho matiek však potrebuje počas dojčenia prsníky vystriedať, pretože ak by dojčili len z jedného prsníka, nemusí to byť pre bábätko z hľadiska priberania postačujúce. Pri zmene prsníka sa treba orientovať podľa pitia bábätka. Pozrite si toto video bábätka, ktoré má dva mesiace a veľmi dobre pije, a pokiaľ bábätko na prsníku pije, tak ho má zmysel na ňom nechať. Ak je následne spokojné alebo po výdatnom pití zaspí, tak mu pravdepodobne stačil jeden prsník. Ale ak už na prsníku nepije a má ešte záujem ďalej piť, pokojne mu ponúknite druhý prsník, prípadne je možné prsníky aj viackrát vystriedať. Dôvodom na ponúknutie druhého prsníka teda je, že bábätko už na prvom prsníku ani so stláčaním nepije a ešte má záujem piť ďalej. Najviac zo všetkého sa teda treba orientovať podľa pitia a podľa záujmu bábätka. Ak pije dobre, tak sa netrápte tým, či pije na jednom prsníku alebo na oboch. Ak by ste si pitím neboli istí, spojte sa s laktačnou poradkyňou, aby to zhodnotila.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kolísanie množstva mlieka