Boľavé bradavky v tehotenstve

Mária    24.05.2019, 12:43

Dobrý deň, mala by som otázku ohľadne boľavých bradaviek. Mám ploché bradavky, ľavú viac ako pravú(povedala by som že ľavá je až vpáčena). Som v 22tt. a bradavky mám veľmi boľavé a opuchnuté akoby som dojčila ( znesiem len veľmi ľahký dotyk). Pri prvom dieťati som takýto problém v tehotenstve nemala. Keďže mám ploché bradavky počas kojenia boleli, lebo neboli zvyknuté na "vonkajší svet" ale poranené neboli. Prvé dieťa sa mi na ľavý prsník nechcelo vôbec prisávať. Mám prsia veľkosť 70E a momentalne narástli na 70F-G. Prsia bolestivé nemám. Trpím ekzémom a alergiou na parabény a parfémy v kozmetike, čiže používam veľmi jemnú kozmetiku. Bojím sa, že keď už teraz ma bolia ako zvládnem kojenie. Ďakujem za pomoc

Milá Mária,

je dôležité, že túto situáciu riešite už teraz, obráťte sa na svojho gynekológa, aby ste preliečili bradavky ešte pred pôrodom, ak je to možné.

Je pochopiteľné, že po tom, čo ste prežili s prvým dieťatkom, sa obávate, či sa bude druhé dieťatko tiež mať problémy dojčiť. Často sa za dôvod, pre ktorý sa bábätko neprisáva, nesprávne označí tvar alebo veľkosť bradaviek. Ak majú ženy problémy s dojčením a povie sa im, že je to kvôli tvaru alebo veľkosti bradaviek, najčastejšie sa stalo niekoľko vecí typických v takejto situácii:

a) matky často dostanú nesprávnu informáciu, že "s takýmito bradavkami nebudú dojčiť"

b) matky dostanú na „ploché" alebo „vpáčené“ bradavky klobúčiky

c) o dojčenie sa v skutočnosti ani nepokúsia, lebo dostanú informáciu, že to skrátka nepôjde

d) bábätko sa po pôrode neprisáva a toto sa nesprávne pripíše "nevhodným bradavkám na dojčenie"

e) bábätko dostane mlieko fľašou, lebo sa v prvých dňoch neprisáva

f) matke sa nedostane správna a zručná pomoc na to, aby sa bábätko prisalo

g) kombinácia všetkých spomínaných bodov alebo iných faktorov (ako napríklad separácie matky a dieťaťa, príliš naliatych prsníkov, prirastenej uzdičky pod jazykom,  apod.)

Vaše bradavky aj prsníky sú vhodné pre dojčenie bez ohľadu na ich tvar či veľkosť. Bábätko sa prisáva k prsníku, tvar ani veľkosť bradavky nie sú dôležité. Už od 16. týždňa tehotenstva sa vám v prsníkoch tvorí materské mlieko. Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok kolostra, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité aj pre ostatné mamičky v rámci prevencie problémov s dojčením. Každý tvar a typ bradavky je vhodný pre dojčenie, nie je potrebné bradavky akokoľvek pripravovať počas tehotenstva. "Vpáčené" alebo „ploché“ bradavky sú jednou z normálnych možností, ako môžu bradavky vyzerať. Aj pre toto Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že tehotným ženám sa nemajú kontrolovať bradavky, ich tvar alebo veľkosť totiž neznamená nič pre dojčenie (a ak niečo, tak problém najčastejšie spôsobujú príliš veľké bradavky, ktoré znemožňujú, aby sa bábätko prisalo dostatočne hlboko).

Preto, aby novorodenec dostal dostatok materského mlieka po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov, a okrem iného aj príbeh mamičky s "vpáčenými" bradavkami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné, zvlášť, ak ste pri prvom dieťatku nedojčili. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie.

Jeden z kľúčových krokov je po pôrode stráviť prvé dve hodiny na pôrodnej sále s bábätkom v neprerušovanom kontakte koža na kožu.

Nenechajte si nahovoriť, že máte „nedokonalé“ bradavky. V tejto situácii je o to dôležitejšie, aby bábätko nedostalo cumlík, fľašu a aby ste nepoužívali klobúčiky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/flasky/

Pokračujte v kontakte koža na kožu aj na oddelení šestonedelia, strávte takto s bábätkom čo najviac času. Dojčite ho vždy, keď o to prejaví záujem. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku a ak by sa bábätko problematicky prisávalo, poradkyňa vám hneď od začiatku môže pomôcť. Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. A je možné, že k jednému prsníku bude potrebovať bábätko viac pomoci s prisatím, ale to neznamená, že je vylúčené, aby sa prisávalo.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Poradkyňa pri dojčení by mala skontrolovať podjazykovú a labiálne uzdičky bábätka, ktoré môžu spôsobovať zhoršené prisávanie bábätka a po ich uvoľnení sa bábätká prisávajú jednoduchšie.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Boľavé bradavky v tehotenstve