Antibiotika a probiotika pocas dojcenia

Eva    21.06.2019, 15:40

Dobry den, prosim vas o radu ohladom uzivania Antibiotik Amoksiklav. Doktor mi ich predpisal koli diagnostikovanemu poporodnemu zapalu maternice. Syncek ma 2 mesiace a je plne dojceny. V lekarni mi vsak povedali, ze by som mala zvazit odstavenie od dojcenia pocas uzivania antibiotik a aj to, ze ak neodstavim sama, tak mi syncek sam mliecko odmietne, pretoze tieto antibiotika zmenia chut mliecka. Dalej sa chcem spytat, ci mozem k antibiotikam uzivat probiotika Floraliv v ampulkach. Nemozem nejako syncekovi uskodit? Je uzivanie antibiotik a probiotik pre dietatko bezpecne? V lekarni mi taktiez povedali, ze syncekovi budu antibiotika robit mozno problemy a v takom pripade mu mam podavat pre dojcata urcene probiotika. Je to naozaj nutne? Dakujem vam pekne za odpoved

Milá Eva,

váš lekár má pravdu, pri užívaní týchto liekov je pre vás aj vaše bábätko bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: farmaceuti Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, pediater profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách a v prípade lieku, ktorý potrebujete užívať vy, to presne platí. To je tiež dôvod, pre ktorý bábätko nebude odmietať dojčenie, stopové množstvá, ktoré by získal v materskom mlieku, totiž nemajú možnosť ovplyvniť chuť materského mlieka (nehovoriac o tom, že chuť materského mlieka sa mení neustále).
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Ak chcete užívať probiotiká vy, z hľadiska dojčenia toto nepredstavuje žiaden problém. Je zaujímavé, že v situácii, že by ste mali užívať probiotiká vy, rozmýšľame, či je to možné, ak matka dojčí, ale pre dieťa by sme bez problémov dali plnú dávku probiotík. A to ešte napriek ďalšej dôležitej skutočnosti: materské mlieko už obsahuje probiotické baktérie. Prečítajte si napríklad tento článok, ktorý vysvetľuje, prečo je materské mlieko prírodná probiotická strava:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-probiotika/

Na rozdiel od probiotík, ktoré sú dostať v lekárni, v ktorých sa štandardne nachádza 1 – 5 kmeňov baktérií, synčekovi každým jedným dojčením dávate viac než 700 rôznych kmeňov probiotických baktérií v množstvách, ktoré nemá šancu získať z probiotík z lekárne. Na materské mlieko sa teda skutočne dá spoľahnúť, že bude obsahovať probiotiká a dojčené dieťa nepotrebuje probiotiká, ani ak by samo dostávalo antibiotiká. Ako sme však vysvetlili – vaše dieťatko nebude dostávať vôbec žiadne antibiotiká a preto nemusíte vôbec riešiť, aby dostávalo probiotiká.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Antibiotika a probiotika pocas dojcenia