Dojcenie a mepivastesin

Zuzka    04.07.2019, 13:13

Dobry den, caka ma zubny zakrok s podanim lok.anestezi mepivastesin. Kazali mi potom 2h nekojit, po 2h odstriekat mlieko a az potom kojit. Maly mi ale flasku odmieta, nestacilo by odstriekat ked pridem cca po hodine od injekcie a kojit az po 2h? A kolko odstriekat? Beznu davku tych 100ml z kazdeho? Na pribal.letaku pisu ze do mlieka prenika minimalne a metabolizuje sa 2h. Dakujem

Milá Zuzka,

nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli pokračovať v dojčení po lokálnej anestéze (aj tejto konkrétnej, aj inej látky, ktorá by sa na lokálnu anestézu použila). Pre dojčenie sa vytvárajú neprekonateľné prekážky a úplne zbytočne. Údaj na príbalovom letáku je len ochrana výrobcu. Lokálna anestéza je preto lokálna, že ostáva v mieste aplikácie. Do krvi (a tým pádom do materského mlieka) sa nedostáva nič. Toto celé je otázka pohľadu na dojčenie a na to, či niekto skutočne dojčenie podporuje viac, ako len slovne a či rozumie, čo vlastne pre dieťa dojčenie znamená a prečo nie je jednoduché stráviť s malým bábätkom 2 hodiny bez dojčenia (navyše úplne zbytočne). Anestéza (aj celková) sa predsa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle potrebuje matka napríklad celkovú anestézu kvôli kyretáži neskôr po pôrode, už zrazu dojčenie dôležité nie je. A znova: vy nejdete podstúpiť ani celkovú anestézu (hoci aj po tej by ste mohli dojčiť hneď), lokálna anestéza ostáva v mieste aplikácie.

V skutočnosti je nesmierne dôležité, aby ste v dojčení pokračovali. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.

Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a mepivastesin