Dojciaca matka nastupuje do prace

Petra G.    09.07.2019, 18:04

Dobrý deň,moja dcérka bude mať o mesiac tri roky a ešte ju dojcim.cez obed pri dojceni zaspava ,rovnako aj vecer,v noci papa podla potreby(niekedy len raz,pri chorobe casto)a pri prebudzani dudluje pol hodinu príp.aj dlhsie(pokiaľ môžem byť s ňou v posteli).od septembra nastupujem do prace,dcérka pôjde na cely den do materskej skoly.chcem ukončiť dojcenie hlavne kvôli rannemu vstavaniu (ja budem musieť vstávať skor) a taktiež aj v škôlke bude musieť zaspávať sama.poradte mi,prosím,čo mám robit?čítala som aj clanky o tom,že sa dieta samo odstavi.je to možné aj pri pracujúcej matke?chcem pre svoju dcérku len to najlepsie,zároveň chcem minimalizovať ranný stres(ja jednoducho po piatej ráno nevstanem bez toho, aby dcérka neplakala, ze chce mliecko ).Ďakujem vám za odpoved

Milá Petra G.,

matky vo vašej situácii sa pochopiteľne obávajú, ako to ich dieťatko zvládne a zo všetkého najviac by si priali, aby tieto zmeny dieťa zvládlo bez plaču, aby nebolo nešťastné. Ľudia majú často pocit, že dojčenie je dôvodom, prečo je dieťa závislé na matke a prečo by plakalo, ak s ňou nebude môcť byť.

Dojčenie však nie je dôvodom. Dojčenie je prejavom potrieb dieťaťa. 3-ročné dieťa potrebuje byť dojčené, pretože dojčením rieši situácie, ktoré inak zvládať nedokáže. V prípade nutnosti sa dokáže naučiť riešiť svoje potreby (ako potrebu byť s matkou, potrebu zaspávať v bezpečí v kontakte s rodičom a podobne) iným spôsobom, ale často tomuto predchádza nespokojnosť a prípadne plač. A to, že to nesúvisí s dojčením by vedeli potvrdiť tisícky matiek, ktoré prvé dni nástupu ich detí do škôlky riešia ich plač a nešťastné pocity a pritom väčšina z nich už nedojčí.

Ak by existovalo iné riešenie, pri ktorom by ste mohli ostať s dcérkou doma, určite by ste ho už mali. Ak je vaša jediná možnosť návrat do práce, dcérka jednoducho musí ísť do škôlky. Musí to zvládnuť. Možno to nebude prvé dni pre ňu jednoduché, možno bude skutočne mať problém so zaspávaním v škôlke. Dôvodom nebude to, že ju teraz dojčíte. Ak sa chcete vyhnúť plaču pri zaspávaní bez dojčenia tým, že by ste dcérku preventívne odstavili už teraz, je takmer isté, že bude plakať teraz. Skúste preto zvážiť neučiť teraz dcérku zaspávať samú, pretože vždy existuje možnosť, že v škôlke bude schopná zaspávať sama, ako nám potvrdilo mnoho žien, ktoré sme sprevádzali v tomto období:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/skolka/

V tomto článku zároveň nájdete aj iné dôležité vysvetlenia, prečo sa oplatí pokračovať v dojčení aj z pohľadu vášho návratu do práce, z pohľadu chorobnosti dieťaťa a z pohľadu fyzického kontaktu, ktorý vám bude dojčenie naďalej zabezpečovať.

Rovnako situáciu ráno pravdepodobne nepomôže zlepšiť odstavenie. Ak budete musieť odchádzať do práce skôr, dcérka aj tak môže plakať, keď sa zobudí pri vašom odchode do práce alebo môže plakať po tom, čo sa zobudí ona a zistí, že už nie ste doma. Môžete nastaviť pravidlá, že ak sa zobudí, dojčiť sa môžete len do určitého času, ak jej to nebude vyhovovať, bude si musieť bohužiaľ zvyknúť, tak, ako si bude musieť v škôlke zvykať na mnoho noviniek, ktoré doteraz nemusela riešiť. A všetky budú zo začiatku obrovským stresom a záťažou. Dojčenie po tom, čo sa znova stretnete doma, jej môže významne pomáhať tento stres spracovávať a postupne sa vyrovnávať so zmenou vo svojom živote.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojciaca matka nastupuje do prace