Kvalita mléka

Karin    07.08.2019, 14:30

Krásný den. Mám 12-ti denní miminko, které nepribiralo na váze. Z toho důvodu nám byl doporučen příkrm, abychom s malou neskončili opět v nemocnici. Porod probíhal normalne, poté byl 3 hodinový kontakt tělo na tělo a mala se prisala. Jenže v porodnici mi dali klobouček, protože malá prso převážně jen zuzlala. Od té doby malá odmítá mé prso a klobouček už se ji taky nelíbí. Dokrmujeme po prstu stříkačkou odsate me mateřské. Jenže se mi co hodinu budí a má pořád hlad, i když sní 50ml. Je možné, že mám nekvalitní mliko? Co mohu udělat proto, abych zůstala čistě na materine?

Milá Karin,

v tejto situácii existuje mnoho krokov, ktoré môžu pomôcť bábätku začať sa prisávať k prsníku, do času, kým sa situácia nezlepší, by sa mohlo bábätko dokrmovať priamo na prsníku a postupne by sa dalo vrátiť k výlučnému dojčeniu. Táto situácia nie je spôsobená zložením vášho mlieka. Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé. Ak ho bábätká prijímajú dostatok, tak je pre ne v plnej miere postačujúce. Z vášho popisu situácie sa však zdá, že bábätko nezískava dostatok mlieka, vzhľadom na to, že je nespokojné a nepriberá. Dôvodom jeho nespokojnosti a nepriberania nie je zloženie mlieka, ale množstvo, ktoré má možnosť získavať. Preto jednou z častí riešenia bude to, že bábätko musí začať dostávať viac potravy. Odporúčame vám čo najskôr sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc, preto spoločne s poradkyňou pri dojčení bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Toto nie je možné dosiahnuť, ak sa bábätko namiesto prsníka prisáva ku klobúčiku. Je smutné, že ste namiesto účinnej pomoci dostali pre dojčenie „pomôcku“, ktorá z dlhodobého hľadiska nič nerieši, pretože používanie klobúčika vždy spôsobuje znižovanie tvorby mlieka a bez správnej pomoci to znamená predčasné ukončenie dojčenia. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

Je možné, že bábätko sa teraz bude bez klobúčika odmietať prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré mu môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej. 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať. Kŕmenie pohárikom vám ukáže poradkyňa pri dojčení osobne a naučí vás bábätko kŕmiť takto (ak by sa neprisávalo), pretože akýkoľvek iný spôsob kŕmenia bábätka je rizikový pre ďalšie dojčenie. Za najrizikovejšie spôsoby považujeme kŕmenie fľašou a kŕmenie striekačkou. Kŕmenie striekačkou sa často prezentuje ako „alternatívny“ spôsob kŕmenia, ale v ničom sa nelíši od kŕmenia fľašou a prináša tie isté riziká. Preto v prípade, že by sa bábätko neprisávalo, je dôležité kŕmiť bábätko pohárikom. Po niekoľkých nácvikoch to väčšinou každej matke ide veľmi zručne a šikovne.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka, keď sa začne prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by sa bábätko začalo prisávať a potrebovalo by dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kvalita mléka