Trápenie s papanim

Miroslava    08.08.2019, 13:21

Dobrý deň, prosím Vás o radu alebo pomoc. Naša bambulka sa nám narodila v 36tt akútnou sekciou. Momentálne máme 3 týždne a 5 dní. Po narodení putovala do inkubátora, čo znamená, že nedošlo k žiadnemu kontaktu medzi ňou a mnou. Stalo sa tak až na štvrtý deň, kedy som sa konečne dostala aj k nejakej laktačnej poradkyni zamestanej v nemocnici, ktorá ma hneď zrušila s mojimi bradavkami a povedala že budem môcť dojčiť len cez klobúčiky. To by však nebolo až také hrozné, skôr ma trápi to, že zatiaľ čo bola Dorotka v inkubátore, kŕmili ju fľaškou a naučili ju aj na cumlik. Ja sa aj napriek tomu snažím o to, aby sme prešli na to, aby bola plne dojčená. Môj problém však je, že kým sme sa kŕmili výlučne z fľaše, krasne po papkani odgrgla a všetko bolo v poriadku. Posledný skoro týždeň jej akoby prestalo fungovať trávenie. Od piatku je pre nás každé papanie trápením, pretože si nevie odgrgnúť ale strašne ju krčí, čielko jej zaleje studený pot a plače a hrozne stene. Počas kojenia máme niekoľko dlhých prestávok s jej výkrikmi a snažením sa aspon o maličký grg. Kojenie potom trvá aj viac ako hodinu. Keď dôjde na tento jej stav už nie je možné na nej poriadne rozoznať či je vlastne ešte hladná, alebo hrozne trpí. Každý jeden hlt počuť ako jej ide po črievkach. Ja už som zúfalá a neviem čo mám robiť. Neviem ako jej mám pomôcť, aby tak netrpela. Ak sa mi podarí zistiť z jej plaču alebo reakcií na niektoré podnety, že ešte je asi hladná, snažím sa ju ešte priložiť k prsníku. Dnes ma však odmieta. Je vidieť že je hladná, ale od prsníka sa odtláča a strašne plače a pritom mlieko z neho vyteká. Zato s cumlom je ako tak spokojná, pritom z neho nič netečie. Prosím poraďte mi čo mám robiť, aby prestala trpieť tým grganím a aby bola spokojnejšia na prsniku a nie s dudlom. Alebo mam na dojčenie radšej zabudnúť? Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Milá Miroslava,

v tejto situácii existujú viaceré spôsoby, ako situáciu zlepšiť a navyše vaše bábätko je maličké, nič nie je stratené. Existujú spôsoby, ako bábätko naučiť prisávať sa k prsníku a ako ho za terajších okolností dočasne na prsníku dokrmovať tak, aby nebolo potrebné používať fľašu. Je veľmi dôležité, aby ste tieto spôsoby hľadali v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám ukáže, ako sa zbaviť používania klobúčikov. Klobúčiky znižujú z dlhodobého hľadiska tvorbu mlieka preto, že bábätko v skutočnosti nie je prisaté na prsník - v istom zmysle je klobúčik spôsob, ako urobiť z prsníka fľašu, podrobnejšie vysvetlenie nájdete v tomto článku:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/klobuciky/

Bábätko na klobúčiku prakticky pije len mlieko, ktoré natečie do klobúčika a bábätko v tomto veku typicky bude zaspávať, keď sa tok mlieka spomalí, nie preto, že sa dostatočne nasýtilo, ale preto, že sa spomalil tok mlieka. Toto je dôvod, prečo pri používaní klobúčika bábätká nezískavajú toľko mlieka, koľko by potrebovali a je to aj dôvod, prečo sa pri používaní klobúčikov postupne tvorba mlieka znižuje. Plač bábätka vysoko pravdepodobne súvisí s tým, že na klobúčiku nezažíva dostatočný tok mlieka. Toto je možné zmeniť. Táto situácia má riešenia, ale je veľmi dôležité byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby vám poskytla na mieru šité odporúčania a najmä konkrétnu pomoc a psychickú podporu. Ako prvý krok potrebujete odstrániť používanie klobúčikov. Je možné, že teraz sa bábätko bez klobúčikov odmietne prisať, poradkyňa pri dojčení vám v takom prípade vie poradiť postupy, ktoré ju môžu na prsník postupne prilákať a ukáže vám ako medzičasom kŕmiť bábätko tak, aby sa dojčenie ohrozovalo čo najmenej:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/ 
Základom týchto postupov je intenzívny fyzický kontakt, ideálne koža na kožu a trpezlivé ponúkanie prsníka, pričom medzičasom sa pracuje na zvyšovaní tvorby mlieka a dieťatko sa kŕmi mimo prsníka: 

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/ 
do času, kým sa na prsník nezačne prisávať.

Výrazne zvýšiť tvorbu mlieka tak, aby vaša tvorba mlieka pokrývala potrebu mlieka bábätka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je dôležité, aby ste tieto kroky urobili spolu s laktačnou poradkyňou, ktorá by vám mala ukázať správne prisatie a vyhodnotiť pitie, príp. si pozrite videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Spolu s poradkyňou sa naučíte, ako bábätko správne prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. 

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc a vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Trápenie s papanim