Celková anesteza

Lenka    13.08.2019, 10:46

Dobrý deň, čaká má operácia v celkovej anestezii, mám 10mesačnú dcéru, dojčenú na požiadanie, príkrm cez deň. Každý lekár s ktorým som sa stretla mi tvrdí že po uspani stratím mlieko, prosím o Váš názor pripadne radu ako tomu predísť, podľa všetkého mi nebude umožnené mat malú pri sebe (podľa dr je už “veľká”) plánujem odsávať (malo by ísť o 2 noci). Vopred ďakujem za odpoveď

Milá Lenka,

môžete dojčiť do momentu operácie a potom po operácii, hoci aj v celkovej anestéze hneď, ako sa preberiete a budete mať chuť dojčiť. Anestéza (aj celková) sa podáva aj tehotným matkám počas napríklad cisárskeho rezu – toto celé je otázka pohľadu na dojčenie – lekári sú presvedčení o tom, že pre čerstvo narodené bábätko je dojčenie dôležité – preto matkám po cisárskom reze dojčenie nezakazujú. Akonáhle ide o tú istú situáciu – s jediným rozdielom – dieťa už je „príliš staré na dojčenie“, vníma sa akýkoľvek problém matky ako vynikajúca príležitosť pre odstavenie. A často sa tieto odporúčania spájajú z ďalšími nezmyselnými informáciami, napríklad s tým, že kvôli anestéze „stratíte“ mlieko. Anestéza neovplyvňuje tvorbu mlieka. V skutočnosti je nesmierne dôležité, aby ste v dojčení pokračovali. To, čo môže ovplyvniť tvorbu mlieka, je oddelenie od dieťatka, ale máte právo na to, aby vám vašu dcérku nosili na dojčenie počas pobytu v nemocnici a ak to nie je možné, tak je určite dôležité, aby ste tvorbu mlieka udržiavali aspoň odsávaním. Odsaté mlieko vydrží pri izbovej teplote viac ako 24 hodín a môžete ho preto posielať dcérke na primiešanie do príkrmov. Je dôležité, aby osoby, ktoré sa o ňu budú počas vášho odlúčenia starať, nepoužívali v starostlivosti o dieťatko fľašu alebo cumlík. Po návrate z nemocnice dajte dcérke možnosť tráviť veľa času v kontakte koža na kožu s vami.

Dcérka nie je „veľká“ na dojčenie. Ešte stále je pre ňu rizikové predčasné odstavenie. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky.

Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Účinok anestézy odznieva veľmi rýchlo (preto sa človek prebudí). Po operácii nie je potrebné čakať. Hneď po operácii, môžete dojčiť. Rovnako môžete dojčiť až do doby tesne pred operáciou. Celková anestéza ani lieky, ktoré budete možno po operácii dostávať (antibiotiká, lieky proti bolesti, iné), nie sú pre dojčenie prekážkou. Bez obáv dojčite, dojčenie je pre vaše bábätko veľmi dôležité. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Celková anesteza