Odstaviť alebo neodstaviť. Ak áno, tak ako.

Ľubica    22.08.2019, 16:43

Dobrý deň, mám 16 mesačnú dcérku, ktorá je dosť závislá na dojčení. Papá už v podstate všetko, ale vo veľmi malých porciách a niekedy nezje nič. Najviac papá ovocie, inak sa orientuje na materské mlieko. Mám zdravotný problém, pri ktorom mám dilemu či ju odstaviť. Mám zapálený ramenný kĺb s veľkými bolesťami a veľmi znízenou pohyblivosťou ruky. Doporučili mi dcérku odstaviť, aby ma mohli začať liečiť. V podstate si neviem rady, bojím sa, že by to odstavenie neznášala zrovna najlepšie. Viete mi prosím poradiť, ako to čo najšetrnejšie spraviť alebo ako zastaviť laktáciu? Najradšej by som ju ešte kojila, ale na druhej strane potrebujem mať ruku zdravú na plnohodnotnú starostlivosť o dcérku. Ďakujem

Milá Ľubica,

dojčenie má v našej spoločnosti podporu len pre dojčenie malých bábätiek a aj to len v prípade, že dojčenie bezproblémovo funguje. Akonáhle nejde o maličké bábätko, podpora pre dojčenie sa stráca a v prípade, že matka alebo dieťa riešia nejaký problém, situáciu ľudia odmietajú riešiť so zachovaním dojčenia. Toto odráža to, že sme prestali dojčenie vnímať ako fyziologickú normu. Že si neuvedomujeme, že dojčenie je zásadnou otázkou verejného zdravia. Že ak sa odstaví 16-mesačné dieťa, prináša to riziká pre jeho zdravie a aj pre zdravie matky. Preštudujte si tento článok aj s odkazmi v ňom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

aby ste pochopili, aké mimoriadne cenné je dojčenie a aké riziká podstupuje rodina, ak sa dieťa predčasne odstaví. Je možné hľadať riešenia pre rôzne problémy aj počas dojčenia. Ak chcete, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk, aké konkrétne lieky potrebujete užívať, ale v zásade, lieky proti bolesti alebo proti zápalu, tak ako ostatné lieky, sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách a to platí pre bežné lieky proti bolesti a zápalu. Ak potrebujete iné lieky, možno ich už nájdete zodpovedané v našej poradni dojčenia: https://www.mamila.sk/hladat/ (zadajte názov lieku alebo účinnej látky), prípadne nám napíšte na dojcenie@mamila.sk a náš tím farmaceutky a lekárky vám odpovie.
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Je úplne normálne a bežné, že 16-mesačné dieťatko papá tak, ako ste popísali a dojčí sa rado, často a dlho. Toto je normálne pre dieťa jeho veku a je to nesmierne dôležité pre jeho správny vývoj a preto, aby dojčenie fungovalo ďalej. Odporúčame vám hľadať riešenia, ako pokračovať v dojčení. Ak by ste sa predsalen rozhodli prestať dojčiť, rady, ako na to, nájdete v tejto odpovedi z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2712Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odstaviť alebo neodstaviť. Ak áno, tak ako.