Dlhy nocny spanok

Alžbeta    05.11.2019, 09:59

Dobry den, Chcela by som sa opytat, ci ovplyvni tvorbu mlieka predlzovanie nocneho spanku. 2mesacne babatko, plne dojcene na poziadanie uz druhu noc po zaspani spi 5 hodin, zvysok noci sa budi ako predtym, kazde 2-3hodiny. Cez den nepil az tak vela, no spraval sa spokojne.Je to vporiadku ak doteraz pil menej a castejsie sa budil a teraz spi dlho, no po prebudeni vypije ovela viac.Neodrazi sa to na tvorbe mlieka? Mam si v noci nastavit budik na dojcenie ak sa neprebudi sam? Zazili sme uz 2x znizenie toku, strajky trvali 2-4dni. Cez den sa dojci casto, max pauza 2hod. Vopred dakujem za odpoved.

Milá Alžbeta,

je možné, že ide len o pár nocí a bábätko sa znova začne budiť v noci častejšie. Každopádne sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:

1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční.

2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie).

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci zobudilo  samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho  zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné. Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka. Môžete tiež cez deň nosiť bábätko v nejakom nosiči či šatke, pretože nosenie tiež pomáha dojčeniu.

Potom je ďalšia otázka, čo urobiť, aby bábätko vypilo dostatok mlieka cez deň (bez ohľadu na to, či sa v noci zobudí alebo nie). Ak by ste chceli, bolo by užitočné posúdiť dojčenie počas dňa. V tom vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení, ktorú si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňa vám môže vám pomôcť, zlepšiť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Toto by bolo vhodné aj s ohľadom na štrajky, ktoré spomínate. Ak ste doteraz neboli v kontakte s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu, odporúčame vám tak urobiť, aby ste mohli dojčenie maximálne zlepšiť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhy nocny spanok