Miešanie UM a MM v jednej fľaši

Miriama    08.12.2019, 20:24

Dobrý deň, dcérka má 2mesiace, od narodenia je kŕmena MM. V pôrodnici sa mi spravili ragady a dcérka odomna ťahala krv, preto sme skončili na nedonoseneckon aby vylúčili iné diagnózy keďže vracala krv. Tam jej dávali moje mlieko na fľašu, preto sme mali následne problém s prisavanim. Prešli sme si klobúčikmi ktorých sme sa po 3 týždňoch zbavili. Pitie nikdy nebolo pokojne, odťahovanie plač a následný krátky nepokojný spánok, normálne pospala len na rukách. V poradni sa ukázalo ze pribrala len 800g za 7 týždňov. Posledne dni sa plač a odťahovanie ešte prehĺbili a už sme plakali dve, z toho stresu sa mi ani mlieko z prsníka neuvolnovalo. Moje mlieko pila s tazkostou aj keď bolo odsate vo fľaši. Preto sme kúpili UM že bude len na prekonanie tohto obdobia. No moje mlieko dcérka nechce piť už vôbec, len jej priložím bradavku k ústam a hneď sa rozplace, dám jej mlieko do fľaše a plače trosku potiahne a nechce, keď jej dám UM pije ako o dušu 90ml. Už mesiac beriem kapsule senovky gréckej a Benedikta lekárskeho. Menštruáciu mam už dva týždne, vraj aj menštruácia mení chuť mliečka, no neviem co mam robiť, môžem do môjho mliečka primiešať to umelé? Ďakujem a ospravedlňujem sa že som sa tak rozpísala.

Milá Miriama,

materské mlieko sa môže miešať s umelým mliekom, toto nie je žiaden problém. Vo vašej situácii existuje viacero krokov, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť dojčenie, pokúsiť sa bábätko vrátiť k dojčeniu z prsníka. Preto vám odporúčame obrátiť sa na poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.  Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Poradkyňa vám ukáže, ako dokrmovať bábätko na prsníku a tak udržať dostatočný tok mlieka, aby bábätko bolo motivované ostať prisaté a mohli ste sa vyhnúť kŕmeniu fľašou. Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že pri uplatnení správnych postupov sa prisaje hneď alebo v najbližších dňoch

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité. Pri takomto dokrmovaní by ste mohli prestať svoje mlieko odsávať a bábätko by ho pilo priamo z prsníka. Odsaté mlieko po pomerne krátkej chvíli začne voňať a chutiť inak ako mlieko, ktoré pije bábätko priamo z prsníka.

Odporúčame vám nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Ak by sa bábätko neprisávalo, začnite si odsávať alebo odstrekovať mlieko – aspoň 8x denne 20 minút, z toho aspoň raz v noci. Návrat menštruácie je pravdepodobne dôsledkom zníženia tvorby mlieka. Potrebujete výrazne zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami, ktoré vám odporučí poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Chuť materského mlieka sa totiž mení neustále podľa toho, čo matka zjedla. Bábätká sa nesprávajú nespokojne na prsníku preto, že mlieko „inak chutí“. Menštruácia je vo vašom prípade pravdepodobne len ďalším príznakom toho, že tvorba mlieka sa znížila. Prečítajte si aj toto vysvetlenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/

4) Ak by sa bábätko bolo ochotné prisávať, bude potrebné teraz ho dokrmovať na prsníku. Tu je návod, ako sa pri tom vyhnúť použitiu fľaše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

5) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miešanie UM a MM v jednej fľaši