Pláč u kojení

Marie    10.02.2020, 08:04

Dobrý den mám 2,5 měsíční holčičku, plně kojenou. Troufnu si říct, že nikdy nebyl problém s kojením a malá se prisala už na porodním sále. Ale po návratu domů začal boj s prdíky. Začala jsem malé dávat kapičky plus probiotika. Bohužel nepomáhalo nic a museli jsem často sáhnout po rektální rource. Zhruba v měsíci se malé začal tvořit i ekzém na tvářích a stolice je převážně zelená s hleny. Proto jsem na doporučení pediatricky vysadila na dva týdny mléko. Dnes již vím, že dva týdny byly málo a s bezmelcnou dietou jsem dnes začala znovu a na delší dobu. Zhruba před dvoumi týdny jsem přestala rourku používat a par dní na to začala malá u kojení brečet a s tím i hodně ublinkavat. V tuto chvíli již rourku nepoužívám vůbec a malá se vyprazdňuje sama. Ale i tak zhruba po pěti minutách kojení vždy spustí krik i teď, když už se kakání upravilo a sama se vykadi i dvakrát denně. Když začne brečet, zkoušíme odbrknout a poté prso nabídnu znovu, ale většinou už pít nechce a odtahuje se. Prso nabízím často bez jakýchkoli intervalu. Žádné kapky ani probiotika už nedávám. Děkuji za odpověď

Milá Marie,

v tejto situácii existujú viaceré kroky, ktoré dokážu pomôcť. Správanie bábätka, ktoré popisujete,  vysoko pravdepodobne súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Týmto prejavom často predchádzajú stavy, ktoré sa označia ako kolika alebo bolesti bruška, ktoré sú ale často už prvým príznakom toho, že bábätko zažíva na prsníku nedostatočný tok mlieka. Často sa v týchto situáciách matkám navrhujú neúčinné riešenia, ako napríklad používanie rektálnej rúrky, či rôznych kvapiek (hoci napríklad používanie probiotík pri dojčených deťoch nedáva žiaden zmysel, vzhľadom na to, že v každej kvapke materského mlieka sa nachádza množstvo probiotických baktérií vyše 700 kmeňov). Rovnako nesprávne sa v tejto situácii často vyslovuje podozrenie na alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Prvou voľbou riešenia v situácii, kedy sa bábätko správa nespokojne na prsníku a začne mať zelenú a hlienovú stolicu a začne grckať viac ako po narodení, by malo byť vyhodnotenie výdatnosti pitia na prsníku a správania bábätka na prsníku. Pretože toto odhalí pomerne jednoznačne, či bábätko získava dostatok mlieka a či nereaguje na zníženie toku mlieka. A ak je to tak, prvou voľbou riešenia by malo byť zvýšenie príjmu materského mlieka zo strany bábätka. Ak by toto príznaky neodstránilo, malo by zmysel uvažovať o alergii na bielkovinu kravského mlieka a držať eliminačnú diétu. Týždeň úplne diéty bez bielkoviny kravského mlieka (aj vrátane skrytých zdrojoch kravského mlieka v rôznych potravinách) by mal úplne stačiť na zlepšenie príznakov. U vás sa tak nestalo ani po dvoch týždňoch diéty. Je preto vysoko pravdepodobné, že správanie bábätka skutočne súvisí s tým, s čím sa stretávame omnoho častejšie – s tokom mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. A v tejto situácii sa dajú urobiť viaceré kroky pre zlepšenie. Odporúčame vám, aby ste požiadali laktačnú poradkyňu vo svojom okolí o osobnú návštevu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste tieto príznaky vedeli spoločne s poradkyňou sledovať s pozorovaním dojčenia a vyhodnotením pitia a správania. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Následne bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Je preto dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pláč u kojení