Léky na vysoký tlak při kojení

Iveta    17.02.2020, 09:52

Dobrý den, mám dotaz ohledně vysokého tlaku, který jsem měla i před těhotenstvím, máme to v rodině. Během těhotenství byl víceméně ok, ale po porodu hrůza. Beru 3x denně dopegyt, ale stale mam spodní tlak kolem stovky. Lékaři si neví rady, prý se dopegyt nedoporučuje při kojení a už vůbec jeho navýšení na více tabletek. Prý ho mám vysadit a brát Orcal, ale o tom mi na gynekologii řekli, že se nesmí už vůbec. Prý bude lepší nasadit pořádné léky a přestat kojit. Může dopegyt nebo orcal miminku ublížit, popřípadě jaké léky byste doporučili? Miminku jsou dva měsíce. Moc děkuji, opravdu už nevím, kam se obrátit.

Milá Iveto,

pri liečbe vysokého tlaku platí rovnaká zásada, ako pri väčšine iných liekov, to znamená, že do materského mlieka sa dostávajú len veľmi malé množstvá. Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Lieky na vysoký tlak môžu pochádzať z rôznych skupín liekov a vďaka tomu je vždy možné nájsť tie lieky, ktoré sú pre dojčiacu matku najlepšie z hľadiska dojčenia tak, aby dojčenie bolo pre bábätko bezpečné. Medzi ne patrí napríklad propranolol, labetalol, metoprolol, nifedipín, verapamil, benazepril, príp. captopril, hydralazín či metyldopa (Dopegyt).

Môžete sa liečiť (liečba dojčiacich matiek na vysoký krvný tlak je relatívne bežná záležitosť) a zároveň dojčiť. Nemusíte teda obetovať svoje zdravie alebo dojčenie, nemusíte si medzi tými možnosťami vyberať. Môžete dojčiť a robiť kroky potrebné pre vaše zdravie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Léky na vysoký tlak při kojení