Dojčenie a osteoporóza

Nikoleta    28.02.2020, 18:26

Dobrý deň. Mám veľkú dôveru v mamile už veľa krát mi pomohla. Opäť sa k vám obraciam s prosbou o pomoc. Som aktívna žena ktorá sa rada hýbe a mám hypermobilitu. Mám 14 mesačného synčeka ktorého kojim a samozrejme papa už všeličo iné. Chcem kojit dlhodobo a keď príde druhé bábo možno aj tandemovo ak sa bude dať. Verím že to pomáha ako matke tak dieťaťu. Obraciam sa preto na vás pretože už ma pár mesiacov bolia kolená keď vstanem zo zeme keď sa s malým hráme alebo keď robím mačací chrbát tak ma bolia kríže. Dúfam že nemám osteoporózu. Viem že kojenie pomáha len by som chcela či by ste mi poradili čo robiť aby to nebolo viac bolestivé. Veľmi ma baví SM cvičenie len ma pri ohnuti hlavy bolia kríže. Pred bábätkom ma nebolelo nič. Je to asi dvíhanim a nosením babatka však? Ďakujem za rady prípadne odporúčania čo robiť. A vďaka za rady. Vždy to zabralo. Časom si chcem urobiť kurz laktačnej poradkyne. Túžim ďalej odovzdať to čo je pre deti a ženy tak potrebné. Vaša spriazenkyna Nikoleta

Milá Nikoleta,

ďakujeme za vaše milé slová a určite budeme veľmi radi, ak sa k nám pridáte. Ak by ste chceli, vieme vám ponúknuť posledné voľné miesto na našom kurze pre budúce profesionálne laktačné poradkyne:

https://www.mamila.sk/pre-poradkyne/oznamy-o-kurzoch/20z2/

Existuje nesprávna predstava, že dojčenie odčerpáva vápnik z kostí, že spôsobuje ich rednutie. Z hľadiska zdravia dojčiacich matiek pôsobí dojčenie pozitívne z hľadiska osteoporózy. Je navyše známe, že po skončení dojčenia sa matke mení skladba kostí a dopĺňa sa vápnik, čo je v rámci prevencie osteoporózy významné.

Matky by mali dojčiť aj pre svoje zdravie a jedným z dôvodov je aj to, že dojčenie z dlhodobého hľadiska chráni pred osteoporózou. Vedecké dôkazy podporujúce dojčenie z hľadiska prevencie osteoporózy sú presvedčivé. Je časté, že mnohí lekári odporúčajú skončiť s dojčením pri akomkoľvek náznaku zdravotného problému, pretože dojčenie je brané ako vyčerpávajúce pre matku, odoberajúce jej živiny a bez skutočných dôkazov sa nesprávne považuje za zdroj akýchkoľvek problémov matky, hoci ak by matka nedojčila, tak by sa hľadala príčina inde.

A ďalší dôvod, pre ktorý sa odstavenie často odporúča, je že ľudia v tom "nevidia význam" a nemajú poznatky o tom, prečo je dojčenie pre dieťa po roku veľmi dôležité. Ak niekto o tomto nevie, je odstavenie automatická reakcia na akúkoľvek diagnózu matky. Zdá sa to byť "bezpečnejšie" odporúčanie, ktoré neberie do úvahy riziká nedojčenia, medzi ktoré patrí práve riziko osteoporózy. Prečítate si aj túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=605

Vo vašej situácii máte právo na potrebnú diagnostiku, pretože príčinou vašich bolestí môžu byť rôzne dôvody, ktoré by mali odhaliť príslušní odborníci a z hľadiska dojčenia môžete podstúpiť potrebnú liečbu. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a osteoporóza