Dojčenie pri užívaní antipsychotika Ketilept Prolong

Alena    09.04.2020, 15:14

Dobrý deň, veľmi rada by som sa s Vami chcela poradiť ohľadom dojčenia pri užívaní antipsychotika Ketilept Prolong (450 mg večer) na liečbu bipolárnej afektívnej poruchy, ktorú mi diagnostikovali v 16 rokoch. Momentálne som v 32. týždni tehotentsva a od doktorky a známych počúvam rady, aby som si zvážila dojčenie pri mojej diagnóze. Štúdiom článkov a webov som k môjmu potešeniu zistila, že dojčenie nie je dôvodom spustenia popôrodnej psychózy a depresie, ktorá môže byť pri mojej diagnóze častejšia, práve naopak, dojčenie znižuje riziko jej prejavenia. Problém, ktorý však teraz riešim, je ten, že môj liek, hoci je podľa štúdií pri dojčení 1. alebo 2. voľbou pre moju diagnózu, užívam v dávke 450 mg večer (pozerala som si odpovede na Vašej stránke k užívaniu tohto lieku a jemu podobných, v týchto prípadoch však mamičky neužívali lieky v takom množstve). Dočítala som sa, že najviac sa liek vylučuje do mlieka hodinu až dve po podaní, po 12 hodinách tam nie je takmer vôbec (našťastie je to rádovo len v mikrogramoch). Chcem jednodznačne dojčiť, preto by som chcela poprosiť o radu: 1. Je lepšie pred užitím lieku večer si mlieko odsať do zásoby a dieťatku ho v noci a ráno podať cez fľašu (alebo iným vhodným spôsobom), potom si mlieko krátko po užití lieku odstriekať a začať dojčiť dieťatko normálnym spôsobom niekedy pred obedom, aby som znížila príjem liečiva bábätkom na najmenšie možné minimum, ale zároveň ho dojčila? 2. Alebo je vhodnejšie dojčiť bez odsávania a odstriekavania mlieka aj pri tomto množstve užívaného mlieka? 3. Tiež by som sa rada spýtala, či je vhodné s bábätkom spávať v spoločnej posteli, ak tento liek spôsobuje spavosť a oťapenie. Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše rady! S pozdravom Alena

Milá Alena,

pri lieku Ketilept Prolong môžete dojčiť a dojčenie nemusíte časovať podľa užitia tohto lieku, môžete teda dojčiť aj v noci, aj cez deň. Vaše bábätko by pri jeho užívaní nemalo spať priamo s vami v posteli. Skúste nájsť iný spôsob, ako byť v jeho blízkosti tak, aby malo na spinkanie vlastný bezpečný priestor.

Pre vaše bábätko, ale aj pre vaše zdravie je bezpečnejšie pokračovať v dojčení popri liečbe Ketilept Prolong. V konečnom dôsledku píšete, že tento liek užívate v tehotenstve - teda v čase, keď sa bábätko ešte len vyvíja a teda v oveľa zraniteľnejšom období jeho života. Vysvetlenia prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť sú komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka a tiež z hľadisko ochrany bábätka pred možnými psychiatrickými diagnózami v dospelosti.

Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách a platí to pre liek, ktorý potrebujete užívať.
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí aj vo vašom prípade aj pri spomínanom množstve lieku. Množstvo tohto liečiva nie je nijako významnejšie v čase po užití liečiva ako o pár hodín neskôr. Úvahy o maximálnej koncentrácii liečiva po jeho užití sú síce zaujímavé v teoretickej rovine, ale z praktického pohľadu je cieľom podávania liečiva, aby sa dosiahli rovnomerné terapeutické hladiny v tele matky. Ale hlavne množstvo liečiva v materskom mlieku je zanedbateľné bez ohľadu na to, kedy presne ho užijete a bábätko nadojčíte. 

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Pri zvážení týchto faktorov, je zrejmé, že pre bábätko je bezpečnejšie, ak bude výlučne dojčené. A nie je dôvod odsávať mlieko, podávať bábätku mlieko fľaškou. Všetky tieto zásahy zhoršujú dojčenie a ohrozujú dojčenie a neprinášajú žiadnu väčšiu bezpečnosť pre zdravie bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie pri užívaní antipsychotika Ketilept Prolong