Dojcenie a fortifikacia

Martina    07.05.2020, 09:59

Dobry den. Prosím Vas, potrebovala by som poradiť ohľadom podávania fortifikacie BeBa. Svoje predčasne narodené dieta 33tt som spociatku v nemocnici kŕmila z fľaše. Do materského mlieka pridávali fortifikaciu Beba. Po navrate domov sa v posledných dnoch vylucne iba kojime. Neviem vsak, akym sposobom podat túto fortifikaciu. Teraz ma bábätko 3 tyzdne a 2300 g. Dakujem za Vasu odpoved.

Milá Martina,

ak má bábätko 36 týždňov, tak fortifikátory nepotrebuje (v tejto súvislosti je tiež dôležité dodať, že ak by ste naďalej chceli pokračovať v podávaní fortifikátorov, je možné ich podávať laktačnou pomôckou priamo na prsníku a nepodstupovať tak riziká kŕmenia fľašou: http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/). To, čo je skutočne dôležité je, aby bábätko získavalo dostatočné množstvá mlieka na prsníku (čo práve podávanie fortifikátorov fľašou ohrozuje). Dieťa potrebuje piť dostatočne, treba ho prestať vážiť pred dojčením a po dojčení.
Pri tomto bábätku treba urobiť to isté, čo pri iných bábätkách - pozorovať dojčenie a zabezpečiť, aby dobre pilo – preto vám odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste v tomto ohľade mohli urobiť všetky potrebné kroky pre to, aby bolo dojčenie čo najefektívnejšie a bábätko získavalo dostatok mlieka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať postupné znižovanie tvorby mlieka v budúcnosti a pri predčasne narodenom bábätku je pravdepodobné, že bude uzdičku mať.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Prečítajte si tiež tieto články:
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/
http://www.mamila.sk/.../pomoc-pri.../predcasne-narodene/
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a fortifikacia