Methylergometrin

Clara Green    16.10.2020, 10:55

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co se myslí dlouhodobým působením methylergometrinu. Dostala jsem jej po porodu placenty, kdy jsem velmi krvácela. Jsou nám nyní 2 měsíce a dokrmujeme UM cevkou. Zkusila jsem již vše (bylinky, homeo, modlení

Milá Clara Green,

ergometrín má potenciál dlhodobo znížiť tvorbu mlieka a je možné, že ide o príčinu, pre ktorú momentálne naďalej potrebujete svoje bábätko dokrmovať, aj keď robíte viaceré kroky pre zlepšenie dojčenia. Vaša otázka bola odoslaná neúplná, nie je z nej zrejmé, či ste v kontakte s laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak nie, veľmi vám odporúčame sa s ňou začať stretávať, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Napriek tomu, že je možné, že vo vašom prípade situáciu zhoršuje podanie ergometrínu, sú aj ďalšie príčiny, ktoré môžu znižovať príjem mlieka zo strany bábätka a ich odstránením sa môže zvýšiť príjem mlieka. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.  Spoločne s laktačnou poradkyňou by sme vám odporúčali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité že nepoužívate fľašu, ale dokrmujete laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je kľúčové zvyšovať tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Ak by sa skutočne nepodarilo teraz vrátiť k výlučnému dojčeniu, stojí za to, že robíte tie kroky, ktoré robíte a zlepšujete dojčenie. Jednak vďaka všetkej tejto snahe bábätko získava omnoho viac mlieka z prsníka a navyše, keďže bábätko teraz dokrmujete umelým mliekom, po 4 mesiaci môže začať dostávať kalorické jedlá, ktorými postupne odstránite používanie umelého mlieka. O tomto kroku sa poraďte osobne s laktačnou poradkyňou, pretože predstava tradičného „zavádzania príkrmov“ je v našej spoločnosti tak zažitá, že ženy v tejto situácii sa boja nezačínať „klasicky s mrkvičkou“, ale v tejto situácii skutočne kalorickým jedlom dokážete v priebehu pár týždňov dokrmovanie umelým mliekom úplne odstrániť. A prakticky tak budete potom dojčiť tak, ako všetky ostatné ženy dojčia po 6 mesiaci: bábätko bude dostávať jedlo a bude dojčené. Takže, ak vytrváte, už o pár týždňov nebudete musieť dokrmovať laktačnou pomôckou na prsníku a môžete dojčiť ďalej celé mesiace až roky.

O tom, akým spôsobom podávať bábätku kalorické jedlá, nájdete viac na konci tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Methylergometrin