Pitie materského mliečka

Kristína    30.10.2020, 22:47

1. 4 týždne 2. Kojené bábätko 3. Bolesti bradavky pri dlhom saní 4. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je v poriadku, ak môj 4 týždňový syn vypije niekedy 125ml, ale niekedy aj 165ml? Nevážim každý deň, len sem tam orientačne pretože som mala pocit, že mám málo mlieka. Ďakujem za odpoved

Milá Kristína,

na otázku, či máte dostatok mlieka, najspoľahlivejšie odpovedá pozorovanie dojčenia, sledovanie pitia bábätka. Pitie svojho bábätka môžete porovnať s týmito videami. Dojčenie napĺňa bábätku mnohé funkcie. Bábätko sa môže chcieť dojčiť preto, že sa potrebuje utíšiť, zregulovať činnosť srdiečka alebo dýchanie, či preto, že potrebuje zaspať. Dojčenie znižuje prežívanie bolesti, zmierňuje stres, pomáha bábätku zaspať, udržať sa v spánku, pomáha mu regulovať telesnú teplotu. Pomáha v situáciách, kedy by ste pri mesačnom bábätku ťažko hľadali iné riešenia. Bábätká sa teda môžu chcieť dojčiť krátko alebo dlho, často, alebo opakovane. Pravidlá a dojčenie nejdú dobre dohromady. A aj preto sa neodporúča posudzovať dojčenie vážením. Neexistuje nič také, ako štandardná dávka materského mlieka, ktorú má bábätko vypiť. Vyhodnotiť to, či bábätko pije dostatok mlieka vám pomôže poradkyňa pri dojčení. Niekedy sa stáva, že ženy uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napr. matky sa často znepokojujú preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer. Avšak pocit preplnených prsníkov, vytekajúce mlieko medzi dojčeniami, alebo hrče v prsníkoch medzi dojčeniami, nie sú spoľahlivé znaky toho, či sa matke tvorí dostatok mlieka a ani toho, či bábätko pije pri dojčení dostatok mlieka. A hoci mnohé ženy v období po pôrode pociťujú plnenie prsníkov medzi dojčeniami, je dôležité vedieť, že aj tieto ženy prestanú tieto pocity v priebehu nasledujúcich týždňov pociťovať. Preto samotný tento fakt nie je dôkazom, že sa s dojčením niečo deje. Na druhej strane, ak máte bolestivé a poranené bradavky, toto je jednoznačným dôkazom toho, že bábätko sa neprisáva správne. Príčinou bolesti pri dojčení nie je to, že dojčenie bolo dlhé. A dostatočný príjem mlieka zo strany bábätka je ovplyvňovaný najmä tým, ako správne sa bábätko prisáva. Preto vám odporúčame stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou bude potom dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Je pravdepodobné, že v tejto situácii budete potrebovať aj účinné preliečenie bradaviek, možnosti liečby prejdete spoločne s poradkyňou. Ak medzičasom používate nejaké krémy s obsahom lanolínu, prestaňte ich používať, pretože zhoršujú hojenie bradaviek (hoci po ich aplikácii môžete mať pocit, že to bolí menej). Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Klobúčik nepredstavuje riešenie bolestivých bradaviek.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pitie materského mliečka