Nadměrné přibírání, překojení

Veronika    26.02.2021, 14:43

Dobrý den, máme doma 4 týdenního chlapečka, který je plně kojený. Dle sestry u pediatričky příliš přibývá a měla bych omezit kojení. Já se snažím o kojení na požádání, ale když nás strašili, že malému akorát roztáhneme žaludek a bude se přejídat a bude ho víc bolet bříško, tak jsem se vyděsila a zkusila dle klasických rad omezit čas kojení na max. 15 minut u každého prsa, tedy dohromady 30 minut a protáhnout časy mezi kojením na 2 až 3 hodiny. Malý byl následně velmi nespokojený a plakal, neboť někdy jsem ho předtím kojila i v kratších intervalech než 1 hodina a dobu u prsa jsem mu neomezovala vůbec. Následně jsem se vrátila ke kojení na požádání, protože mi to trhalo srdce neuklidnit ho kojením a nechat ho plakat, neboť nezabíralo ani nošení, ani zabavení hračkou a dudlík ten nám odmítá úplně. Tyto rady s omezováním jsme dostali i od laktační poradkyně, u které jsme byli v 2 týdnu od narození. Nyní tedy kojím dle potřeb malého, kdy někdy před kojením trochu mléka odtříkám, protože se mi zdá, že ho teče až stříká někdy příliš, že se až malý zakucká, ale nevím zda je to takto v pořádku. Včera například, kdy byl po koupání velmi uplakaný, jsem ho měla na prsu více než hodinu, ale nic jiného nepomáhalo. Sem tam si ublinkne a s prdíky máme problém, ale přijde mi, že nejlépe se mu střevíčka rozhýbou právě při kojení nebo při poloze "klubíčko". Již několik dní dáváme Vigantol, dále jsme zařadili Espumisan a probiotické kapičky BioGaia. Pro bližší info vývoj váhy: narození 29.1. 3350 g 31.1. 3100 g 1.2. 3150 g 5.2. 3390 g 1.návštěva pediatra 12.2. 3720 g kontrola váhy u pediatra 22.2. 4400 g 2. návštěva u pediatra

Milá Veroniko,

v oblasti dojčenia často ľudia prenášajú skúsenosti a informácie týkajúce sa bábätiek, ktoré sa kŕmia umelým mliekom fľašou, na dojčené deti. Lenže dojčenie nie je kŕmenie fľašou. Nie je jediný dôvod, aby ste výlučne dojčenému bábätku obmedzovali dojčenie. Dojčenie nespôsobuje „roztiahnutie žalúdka“, ani obezitu v dospelosti, tak ako to spôsobuje kŕmenie umelým mliekom fľašou. Ak výlučne dojčené bábätko rýchlo priberá, je to normálne a dobré. Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, tak potom je ich priberanie vždy v poriadku a nie je dôvod hovoriť o tom, že priberajú nadmerne. Dojčenie nijako neobmedzujte. Pokračujte v dojčení podľa potrieb dieťaťa kedykoľvek a nemusíte sledovať počet dojčení. Dojčenie je podľa štúdií práve tou najlepšou formou prevencie obezity v neskoršom veku. Intervaly medzi dojčením si určuje bábätko samo, môžu byť odlišné každý deň, v tomto sa staršie dieťatko nemusí nijako líšiť od mladšieho.

Priberanie bábätiek má v rámci percentilového grafu Svetovej zdravotníckej organizácie veľký rozptyl a ak by sa bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3,5 kg pohybovalo na 99. percentile, tak by v 4. mesiaci mohlo mať aj viac ako 9 kg. Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej). Nie ste v tom sama, pozrite si túto diskusiu s množstvom komentárov žien, ktorých bábätká sú tiež "michelinkovia".

Bábätko, ktoré takto dobre priberá, nemá dôvod „držať diétu“. Takéto priberanie je pre neho normálne a správne. Nie je vhodné ho menej často dojčiť ani nahradiť materské mlieko vodou. Naopak, takýto postup môže viesť k problémom s dojčením. Voda nezabezpečuje pre bábätko v tomto veku dostatočnú výživu. Bábätko treba naďalej dojčiť presne tak ako doposiaľ, kedykoľvek, pri akomkoľvek plači a dojčenie neobmedzovať, nenaťahovať intervaly medzi dojčeniami, neskracovať dĺžku dojčenia, nesnažiť sa, aby bábätko prespalo noc. 

Netrápte sa prípadnými otázkami prejedania, refluxu a podobne. Dojčenie neobmedzujte, pokračujte v dojčení tak ako doteraz. Ak zdravé prospievajúce bábätko často grcká, je dobré vedieť, že toto prejde samo od seba, netreba to nijako špeciálne riešiť. Počas samotného dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Materské mlieko vzhľadom na svoje vynikajúce vlastnosti môže odstraňovať baktérie a vírusy a napomáhať imunitu bábätka vystielaním slizníc počas grckania.

Dojčenie podľa potrieb bábätka je dôležitou podmienkou pre úspešnosť dojčenia z dlhodobého hľadiska práve preto, že dojčenie nie je len o kŕmení. Aj ostatné potreby dieťaťa sú normálne potreby, ktoré dojčenie môže pomôcť uspokojiť a ktoré je dôležité napĺňať. Riešením rýchleho priberania bábätka nemá byť používanie cumlíka. Cumlík znemožňuje dojčenie na požiadanie a to prináša viaceré riziká, vrátane rizika predčasného odstavenia.

Do budúcna je pre vás pravdepodobne v tejto súvislosti dôležité vedieť aj to, že príkrmy je aj pri „veľkom“ bábätku možné zavádzať okolo 6. mesiaca, nie skôr, ale až keď o ne bábätko prejaví záujem: naťahovanie sa za jedlom, snaha jesť jedlo rodičov, schopnosť vziať kúsky jedla do prstov, schopnosť prehĺtať a pod. Príkrmy má jesť v množstve, ktoré je preň vyhovujúce, a má byť naďalej dojčené v rovnakej miere ako predtým. Ani v období zavádzania príkrmov sa nemá znižovať počet dojčení alebo množstvo mlieka, ktoré bábätko počas dojčenia vypije.

Obmedzovanie dojčenia pri dobre priberajúcom bábätku niekedy má potenciál spôsobiť problémy s dojčením. Striekajúce mlieko, zakuckávanie sa bábätka, zvlášť vzhľadom na to, čo sa dialo v čase, kedy ste boli zneistená radami, je dôležité vyhodnotiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou. Odporúčame vám, aby ste si vybrali laktačnú poradkyňu z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s laktačnou poradkyňou sa naučíte vyhodnotiť pitie bábätka a rozumieť jeho prejavom správania pri dojčení a ak je to potrebné, zlepšiť dojčenie, aby bábätko bolo pri dojčení spokojné.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nadměrné přibírání, překojení