Dojcenie a dokrmovanie

Natalia    28.03.2021, 09:46

Malý ma 5tyzdnov od začiatku sa vedel krásne prisat aj keď sa narodil maličký mal len 2580g ale dojcenie nám išlo veľmi pekne mliecka bolo dostatok až som musela odsavat a tak boli zásoby v mrazničke...no minulý víkend začal štrajkovať so spánkom ten sa mu zmenil z 2-2,5h na 30min a pýtal si prso ...kedze dojcim na požiadanie nebol to problém len moje prsia sa nestihali nalievat.... pondelok sa to už zhoršilo na toľko že plakal až bol bordovy čo bol hladný vypil moje rozmrazene mliecko 50ml na chvilku bolo dobre a ešte stiahol aj 60ml umelého a tu jlzačína celý problém...dovtedy pil umelé len na noc max 60ml a inak počas noci a dňa bol plne dojceny ,v stredu si uz vypýtal aj cez deň umelé a tak som nasadila senovku aj benedikta na podporu laktacie čo krásne zabralo a prsia mám plné mliecka ale malý nervaci prisaje sa cucne si s prsníka no ked mu začne tiect mliecko pustí sa a plače nepomáhajú ani rôzne polohy na dojcenie keď si da umelé 20-30ml (dnes vypil )ukľudnil sa a prisal sa na prsnik no už to neni také Kojenie ako predtym ťahá menej čo sa mi nepáči lebo viem že mliecka už máme dostatok....nechcem prísť o dojcenie ako si pomôcť...dakujem

Milá Natália,

v tejto situácii je možné urobiť viacero krokov pre zlepšenie dojčenia. Je možné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka, postupne odstrániť dokrmovanie a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Odporúčame vám tieto kroky robiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pre zlepšenie príjmu mlieka pri dojčení môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ďalší postup by sa mal odvíjať od toho, čo ste spoločne vyhodnotili s poradkyňou pri pozorovaní dojčenia. Niekedy sa stáva, že ženy uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napríklad často sa ženy v tomto veku bábätka znepokojujú preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer.

Aj v prípade, že bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, je možné, aby ženy pociťovali mäkké prsníky, v situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky. Pre to, aby bábätko dokázalo získať mlieko z prsníka je dôležité, či je správne prisaté, nie to, či sa prsníky „stihli“ naliať od posledného zobudenia bábätka.

Takisto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať.

O príčinách plaču a nespokojnosti bábätka, ktoré nesúvisia s dojčením, si môžete prečítať v tomto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka spolu s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko napr. potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je potrebné zvyšovať tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Z hľadiska zvýšenia tvorby mlieka však odporúčame pre zvýšenie tvorby mlieka urobiť aj ďalšie kroky, nielen užívanie byliniek. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a dokrmovanie