Zadržování stolice

Barbora    21.05.2021, 12:34

Dobrý den, prosím o radu. Syn je nyní starý 7 měsíců, víc jak 10kg, kojený na požádání (max po 2h ve dne i v noci) + ochutnávání příkrmů. Od jeho 4tého měsíce začal problém/změna s vyprazdňováním stolice. Přestal sám kakat. Nejprve byl výlučně kojený, tak jsem to nevnímala jako problém, když kojené děti nemusí kakat spoustu dní. Po 3dnu bez stolice se syn začal kroutit, prohýbat se do luku a plakat, tak jsem mu začala pomáhat teploměrem či rektální rourkou. Syn se takto vždy vyprázdnil bez známek odporu. Myslela jsem si, že nechce kakat do pleny. Přišlo mi divné, že dětem s nárůstem pohybu mizí kolika a synovi nejspíš začala (syn se v tu dobu začal přetáčet na bříško). Od té doby nekakal sám (a už vůbec ne do pleny). Když jsem mu pomáhala, tak velmi často stačilo jen lehce polechtat teploměrem v konečníku, pak začal tlačit a šlo to. Momentálně mi syn nevydrží ležet na zádech, abych mu mohla pomoc. Také se mu se zaváděním příkrmů změnila stolice na pevnější. Nyní nedávám cca týden žádné stavící potraviny, jídla sní malé množství a chutná mu voda. Aby se vyprázdnil, používám Easylax a syna pak přidržuji na nočníku (už se sám posadí). Během dne tlačí, zvláště při kojení, prohýbá se a dle mého zadržuje stolici. Snažím se ho svlékat a držet nad umyvadlem nebo nad nočníkem v klubíčku, kojím ho i nahatého, cvičím nožičkami, začala jsem dávat probiotika Biopron, ale bez úspěchu. K lékařce půjdu. Děkuji za váš názor i čas. Bára

Milá Barboro,

v tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa s laktačnou poradkyňou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli spoločne posúdiť dojčenie a výdatnosť dojčenia bábätka a v prípade potreby urobiť kroky pre zvýšenie príjmu materského mlieka zo strany bábätka. Ak by ste dávali bábätku jedlo, odporúčame vám do každého jedla pridávať rozomleté ľanové semienka a podávať bábätku slivkovú šťavu a namočené sušené slivky (švestky).

Okrem toho vám odporúčame túto situáciu konzultovať s pediatrom, prípade detským psychológom, ktorý sa špecializuje na tieto otázky a pomôže vám prestať používať teplomer či rektálnu rúrku na pomoc bábätku s kakaním, vzhľadom na to, že toto môže byť návykové.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zadržování stolice