Kojenie

Lenka    10.06.2021, 10:41

Dobry den chcela by som vedet mam este trojrocnu ktoru kojim a mam za chvilku termin porodu do kedy mozem kojit? A to mliecko sa mi zmeni po poporode pre babetko?

Milá Lenka,

môžete dojčiť počas celého tehotenstva a potom po pôrode obidve deti (tomu sa hovorí tandemové dojčenie), pokojne aj súčasne už na pôrodnej sále. Dojčenie staršieho dieťatka "nekazí" mlieko novorodencovi. Nie je dôvod, aby ste z tohto dôvodu uvažovali o tom, že by ste nedojčili vaše 3-ročné dieťatko. Len pre zaujímavosť, materské mlieko sa mení aj vzhľadom na to, koľké dieťa v poradí sa narodí. Inými slovami, materské mlieko je iné pre prvé dieťa ako pre druhé dieťa, a pri treťom dieťati je opäť iné. Líši sa na základe toho, či je bábätko dievčatko alebo chlapček. Toto je na materskom mlieku jedinečné a je to jeho vynikajúca vlastnosť.

Ale túto jeho variabilitu a špecifickú prispôsobivosť treba vidieť ako zázračné pozitívum, a nie tak, ako sa typicky dezinterpretuje - často sa to nesprávne obráti na to, že vlastne materské mlieko tým pádom nie je vhodné pre deti odlišného veku. Alebo vzniknú obavy, aká je vlastne kvalita mlieka pri dojčení dvoch detí rôzneho veku. Netreba mať žiadne obavy. Materské mlieko pri tandemovom dojčení reaguje na dynamiku tandemového dojčenia - a teda je špecifické (a to znamená jedinečné a vhodné) pre túto konkrétnu situáciu: dve deti rozličného veku. 

Čo sa týka imunitných látok a faktorov: v prvom rade, protilátky proti niektorým konkrétnym chorobám, ktorým sú deti vystavené, sú len malá časť všetkých látok v materskom mlieku, ktoré dojčeným deťom pomáhajú s imunitným systémom. Z imunitného hľadiska sa v materskom mlieku nachádzajú biele krvinky, makrofágy, oligosacharidy, laktoferín, rozličné zložky neproteínového dusíka a stovky ďalších jedinečných imunitných látok a faktorov. Okrem toho: z hľadiska protilátok: dojčený novorodenec a dojčené batoľa sa nachádzajú spolu v jednej domácnosti a jednom prostredí, takže spolu prichádzajú do styku s rovnakými baktériami či vírusmi, a teda materské mlieko obsahuje protilátky voči týmto baktériám a vírusom a toto je dôležité pre obe deti. 

Pre staršie dieťa, vo vašom prípade 3-ročné dieťa, je dojčenie dôležité z mnohých hľadísk - okrem toho, že znižuje stres z narodenia súrodenca, tak zároveň mu poskytuje stovky jedinečných látok, ktoré sa nikde v strave nenachádzajú. Dojčenie a prijímanie materského mlieka má preň veľký význam z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

Mimochodom je pozoruhodné, že dezinterpretácia prispôsobivosti materského mlieka vedie ľudí k úvahám, či je vhodné alebo potrebné pre určitú situáciu či určité dieťa, ale umelé mlieko, ktoré nielenže sa ničomu každodenne neprispôsobuje, pochádza od úplne iného živočíšneho druhu a chýbajú mu stovky látok, takýmto pochybnostiam vystavené nie je. Nehovoriac o tom, že nikto ani len neuvažuje o veku teliatok, v čase, keď tá-ktorá krava bola dojená, aby sa z jej mlieka vyrobilo umelé mlieko. 

Materské mlieko v každej situácii stabilne obsahuje cukry, tuky, bielkoviny, minerály, vitamíny, imunitné látky a faktory, živé bunky, a tisícky ďalších látok, a to bez ohľadu na vek. Jeho pozoruhodná variabilita je "čerešnička na torte", ktorú by sme mali oslavovať, ale o ktorej nemá zmysel uvažovať z hľadiska praktického tandemového dojčenia. Vaše novorodené bábätko dostane v situácii tandemového dojčenia všetko, čo potrebuje (ak bude prijímať dostatočné množstvá materského mlieka); a vaše 3-ročné dieťatko dostane tisícky látok, ktoré by nijakou inou cestou nemalo šancu získať. Presné zloženie materského mlieka môže byť zaujímavá akademická otázka, ale prakticky nemá žiadne implikácie, nehovoriac o tom, že materské mlieko sa mení z hodiny na hodinu, a teda vám nikto nepovie, čo presne bude v ktorom okamihu obsahovať - ale môžete si byť istá, že to bude pre daný okamih to správne zloženie.

Kolostrum sa tvorí priebežne počas tehotenstva a nie je potrebné sa obávať, že by ho staršie dieťa tým, že sa v tehotenstve dojčí, „vypilo“. Naopak dojčenie je aj pre vaše staršie dieťatko naďalej mimoriadne dôležité a je dôležité v dojčení pokračovať – k tejto téme si môžete prečítať tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-dlho-ma-dieta-byt-dojcene/

Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok materského mlieka, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité aj pre ostatné mamičky v rámci prevencie problémov s dojčením. Preto, aby novorodenec dostal dostatok kolostra po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku.

Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Zaujímavé môžu byť pre vás aj tieto skúsenosti matiek s tandemovým dojčením:

Skúsenosti mamičiek s tandemovým dojčením



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok