Ako rozbehnut mliecko po sekcii?

Zuzana    19.02.2013, 17:12

dobry den.som 4dni po sekcii,ktoru som mala robenu v 30.tyzdni tehotenstva z dovodu predcsneho odtoku plodovej vody.syncek je v inkubatore,zacinam si odsavat mlieko,no podari sa mi odsat len par kvapiek.ani odsavackou sa neda viac.viete mi nieco poradit,cim by som mohla podporit tvorbu mlieka?dakujem za vasu odpoved.

Milá Zuzana,

najpravdepodobnejšie by vám pomohlo osobné stretnutie s laktačnou poradkyňou. Na zvýšenie tvorby mlieka by vám pomohlo viacero krokov:

1) Skúste odsávať pravidelne, najmenej 20 minút na jednej strane, najmenej 8-krát denne.

2) V ideálnom prípade si skúste požičať/kúpiť odsávačku, ktorá sa dá dať na oba prsníky naraz, aby ste skrátili čas odsávania.

3) Poproste poradkyňu, aby vám ukázala, ako odstriekavať ručne. Možno vám to pôjde lepšie ako odsávanie. Pomerne efektívne je použiť ručné odstriekavanie po tom, čo doodsávate.

4) Vo vašej stiuácii potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka - začnite užívať kapsule senovky gréckej a benediktu lekárskeho. Ak by ste k tomu potrebovali viac informácií, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk. Vaša stiuácia navyše môže byť aj indikáciou na zvyšovanie tvorby mlieka inými prostriedkami.

5) K zvýšenie tvorby mlieka vám tiež veľmi pomôže fyzický kontakt s vašim bábätkom. Poproste personál v nemocnici, aby ste mohli stráviť čo najviac času s bábätkom v kontakte koža na kožu. Takýto kontakt je prospešný nielen pre tvorbu mlieka, ale aj pre zdravotný stav bábätka. Bude stabilnejšie ako v inkubátore a napriek jeho veku či prípadným zdravotným problémom je tento kontakt možný. Poproste o to.

Ak by ste potrebovali viac pomoc, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk.

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako rozbehnut mliecko po sekcii?