Neznesiteľná bolesť jedného prsníka

Ivana    14.11.2021, 11:36

Dobrý deň, mám 3týždňové bábätko, ktoré plne dojčím. Prvotné bolesti pri prisávaní pominuli a už som sa tešila na bezbolestné dojčenie, ale posledné dni ma začal neznesiteľne bolieť ľavý prsník a vystupňovalo sa to tak, že si bábo nedokážem naň ani priložiť. Ide o ostrú rezavú bolesť, najprv bola len pri prisatí, teraz už počas celého dojčenia a aj po ňom. Nesprávnym prisatím to asi nebude, z pravého prsníka kŕmim úplne bez bolesti. Soor bábo v ústach nemá. Začala som si z bolestivého prsníka mlieko odstriekavať, to ma nebolí, ale neviem odstriekať všetko mlieko. Viete mi, prosím, poradiť, čo robiť? Môže ísť aj tak o kvasinky? Veľmi chcem synčeka dojčiť, ale tá bolesť sa naozaj nedá vydržať. Budem veľmi vďačná za radu.

Milá Ivana,

bolesť, akú popisujete, primárne spôsobuje nesprávne prisatie bábätka (a je možné, aby bábätko sa bábätko prisávalo lepšie k jednému prsníku a horšie k druhému). Riešenie tejto situácie by preto malo spočívať v úprave prisatia bábätka a v tejto akútnej fáze zvážiť prostriedky pre preliečenie bradaviek. O obidvoch týchto krokov vám odporúčame sa poradiť osobne s laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Medzičasom z postihnutého prsníka pokračujte v dojčení. Ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili dieťatko prisať, kým sa stretnete s poradkyňou, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevyliečiť, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

Ženám sa pre preliečenie bolestivých bradaviek často odporúčajú rôzne prostriedky, ktoré situáciu nielenže nezlepšia, ale majú potenciál ju aj zhoršiť (najmä prípravky s obsahom lanolínu), preto vám odporúčame túto situáciu riešiť s laktačnou poradkyňou a prestať teraz používať lanolín. Bradavky do času, kým sa stretnete s poradkyňou môžete premasťovať olivovým olejom a o ďalšom postupe sa dohodnite na osobnom stretnutí s laktačnou poradkyňou.

K všetkým týmto opatreniam je kľúčové pridať opatrenia, ktoré začnú odstraňovať primárnu príčinu. Preto bude spolu s laktačnou poradkyňou kľúčové:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, rovnomerné vyprázdňovanie prsníka a pri správnom prisatí sa tkanivo bradaviek nepoškodzuje. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou tomu vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Neznesiteľná bolesť jedného prsníka