Hranie s bradavkami + nezaujem o jedlo

Nikolina    24.11.2021, 09:52

Dobrý deň, moja dcéra ma 20 mesiacov a stále je dojcena. Čo sa týka jedla, vôbec nechce nič jesť, len trošku si niekedy niečo dá, ale väčšinou sa chce len dojčiť. Zatiaľ aom nepostrehla, že by kvôli tomu chudla, práveže mam pocit, ze stále pribera. Niekedy nič neje aj celý deň a potom je celý deň na prsníku, stále sa chce hrať s bradavkami. Čítala som tu, ze ak mi to vadí, tak to mam zakázať. Ja uz začínam byť strašne nervózna kvôli tomu, keď sa začne hrať s bradavkami, tak poviem razne nie, ona potom začne plakať, udierat hlavou do mňa, niekedy ma chce biť. Je to normálne? Už začínam byť na nervy z toho. Dakujem vopred za odpoveď

Milá Nikolina,

najdôležitejšou otázkou v celej tejto situácii je, či dieťatko naďalej dostatočne priberá a prospieva a z vašich slov sa zdá, že to sa deje. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. To, že sa 1,5-ročné dieťa dojčí je normálne a správne pre jeho vývoj. Dojčenie zároveň nie je dôvodom, pre ktorý dieťa menej papá. Nie je príčinou toho, prečo odmieta jesť viac potravy a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie.

Ak by bábätko nepriberalo, jedna z možností tiež je dať bábätku skontrolovať hladinu železa a zinku v krvi, pretože toto niekedy môže byť jedna z možných príčin nechutenstva dieťaťa. Súčasne v prípade, že bábätko by skutočne nepriberalo, je kľúčové vyhodnotiť s laktačnou poradkyňou dojčenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože niekedy paradoxne bábätká odmietajú jedlo preto, že nezískavajú dostatok mlieka z prsníka a zvýšenie tvorby mlieka a kroky pre zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení zvýšia aj chuť bábätka na jedlo. Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas a veľa úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte ho do jedla. Netlačte na naňho.
3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťatkom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vaše dieťatko jesť. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťatko nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.

Dojčenie väčších bábätiek prestalo byť v našej spoločnosti vidieť. Stratili sme vizuálny obraz dojčenia. A toto spôsobuje, že ľudia netušia, čo je ešte pri dojčení dieťatka v tomto veku normálne, čo už nie je a ktoré správanie bábätka je potrebné korigovať. Do tejto oblasti zasahuje aj to, že ľudia majú určité predstavy o dojčení v súvislosti s výchovou, niektoré oblasti dojčenia sa v spoločnosti typicky vnímajú ako problém z hľadiska výchovy, napríklad to, čo popisujete vy. Matky, ale aj ich okolie, často riešia, čo je ešte normálne a čo už nie. Aj z tohto dôvodu sme pripravili kurz a e-book, ktoré sa venujú presne tejto téme a okrem toho, že vám poskytnú veľa rodičovských zručností, dajú vám uistenie a podporu pre to, aby ste pokračovali ďalej:

https://www.mamila.sk/sk/pre-poradkyne/oznamy-o-kurzoch/ako-vychovavat-dojcene-deti/

https://www.mamila.sk/shop/knihy/26-vztahova-vychova-ebook.html

Deti v tomto veku sa typicky chcú dojčiť veľmi často, je to fáza, ktorú prežíva mnoho žien presne v toto veku dieťatka, prečítajte si napríklad tento príbeh:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/dojcenie-dvojrocneho/

To, že bábätko v tomto veku reaguje veľkou nespokojnosťou na zákaz dojčenia v tomto veku, je prejavom toho, ako nesmierne dojčenie potrebuje. Spája sa to aj s tým, že v tomto veku ešte stále nedokáže veľa povedať, ale cíti obrovskú frustráciu, keď nedokáže vyjadriť, čo chce alebo nie je pochopené. Dojčenie mu pomáha mnoho z tejto frustrácie spracovať a zvládnuť a aj z tohto dôvodu potrebuje dojčenie veľa často. Dojčením v tomto smere bábätku nesmierne pomáhate a často si to človek ani neuvedomuje, lebo nevie presne, prečo sa dieťatko znova potrebuje dojčiť. Prijatie, ktoré dieťa zažíva pri dojčení, je preňho v tejto situácii liečivé. Získajte podporu pre dojčenie svojho dieťatka aj na podporných skupinách dojčenia, či už osobne alebo v týchto časoch najmä online formou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hranie s bradavkami + nezaujem o jedlo