Prisatie bábätka po 3 mesiacoch

Kristina    25.11.2021, 22:28

Dobrý deň. Mam doma takmer 3 mesačného syna. Už od pôrodnice sme mali veľký problém s prisatim, prvé týždne sa nám to vôbec nedarilo. Ako take prisatie sme dosiahli v 3 týždňoch, ale keďže mam ploche bradavky nebolo to správne prisatie a po case sa mi spravili veľmi bolestivé ragady. Dojčila som ho aj napriek bolestiam a krvácaniu, ale po case začal zaspávať na prsníku tak, že som ho nemohla zobudiť. Proste som to mlieko do neho nemohla dostať, bola som zúfalá, vyskúšali sme rôzne polohy a podobne, bolo to pre mna psychicky veľmi takze obdobie, keďže som túžila dojčiť. Boj som nakoniec žiaľ vzdala a od 7 týždňa až do teraz ho krmim odsatym mliekom. Dočítala som sa že existuju formovace bradaviek (avent) ktoré vyťahujú bradavky a dieťa sa ľahšie prisaje. Stále mam v hlave myšlienku vyskúšať ich a znovu aj po takej dlhej dobe vyskusat syna opäť priložiť, keďže mliecko stále mam ale mam veľký strach či sa to podarí a aké emócie sa mi vynoria keď mame za sebou take ťažké obdobie. Syn poriadne nabral na sile, je to veľké bábätko, myslite že by bolo možné nejako prisatie zachrániť po vyformovaní bradaviek? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.

Milá Kristína,

je možné pokúsiť sa urobiť kroky, ktoré by mohli bábätku pomôcť vrátiť sa k dojčeniu a stojí za to sa o to aspoň pokúsiť - poznáme bábätká, ktoré sa prisali aj v neskoršom veku. Výrazne vám môže pomôcť osobná pomoc poradkyne pri dojčení, ktorá vám môže odporučiť postupy, ktoré vám skutočne môžu pomôcť. Pri riešení problémov s dojčením sa často ženám nesprávne odporúčajú nefunkčné rady a zbytočne sa tak predlžuje ich utrpenie a psychická záťaž z toho, že by veľmi chceli dojčiť, ale nedarí sa dojčenie zlepšiť. Obrovské množstvo žien kvôli absencii správnej pomoci a podpory úplne prestane dojčiť. Odporúčame vám preto, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo vašej situácii je možné pracovať na dvoch oblastiach:

1. prisatie bábätka k prsníku

Bábätká sa prisávajú na prsník, nie na bradavku. Myšlienka toho, že bábätko potrebuje pre prisatie bradavku, ktorá sa podobá na cumlík fľaše, pochádza z toho, že ľudia si dojčenie predstavujú ako pitie mlieka z fľaše. Problém s prisatím či bolesť pri dojčení nesúvisí s tvarom bradaviek. Pre to, aby sa vaša situácia zlepšila, nie je potrebné meniť tvar vašich bradaviek. Ploché či vpáčené bradavky sú jednou z možností, ako normálne bradavky môžu vyzerať. Existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku, aby sa začalo znova prisávať.

2. tvorba materského mlieka, ktoré by bábätko mohlo piť

Do zvýšenia tvorby materského mlieka sa určite oplatí investovať. Každá kvapka materského mlieka je pre bábätko kľúčová pre to, aby sa jeho vývin približoval normálnemu správnemu rastu a vývinu. Iba vaše materské mlieko je "šité priamo na mieru" vášho konkrétneho bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. V materskom mlieku sa nachádzajú stovky látok, ktoré sa nenachádzajú nikde inde a prispievajú k rozvoju mozgu, reči, zdraviu a správnemu fungovaniu celého tela. O vitamínoch, mineráloch a mnohých iných jedinečných látkach ani nehovoriac. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunitu a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. To, že sa mení jeho vzhľad, je normálne a neznamená to, že bábätko menej zasýti. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé.

Výdatná tvorba mlieka je práve ten krok, ktorý dokáže bábätku pomôcť zvýšiť ochotu skúsiť sa prisať k prsníku. S oboma oblasťami - aj so zvýšením tvorby mlieka, aj s pokusmi o prisatie bábätka, by vám mala pomôcť poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte. Spolu s poradkyňou potom potrebujete urobiť tieto tri dôležité kroky:

a) Zvýšiť tvorbu mlieka.
b) Prestať používať fľašku. Začnite svoje bábätko kŕmiť iným spôsobom ako fľaškou.
c) Naučiť sa, ako je možné bábätko znovu prisať na prsník a pomôcť mu postupne vnímať prsník príjemne.

V rámci toho spoločne s poradkyňou urobíte toto:
1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, pretože tá môže sťažovať prisávanie bábätka k prsníku.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, ktorý vedie k tomu, že sa bábätko začne zaujímať o pitie z prsníka. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prisatie bábätka po 3 mesiacoch