Lancet: Dojčenie by zachránilo život státisíckam detí a žien

Svetoví experti z medicínskeho časopisu Lancet práve uzavreli výsledky 30 rokov výskumov, z ktorých vyplynulo, že dojčenie by zachránilo každoročne stotisícky životov detí ako aj žien. Napriek tejto skutočnosti, Lancet upozorňuje, sa podpore dojčenia nevenuje dostatočná pozornosť a podpora. Na tlačovej konferencii uviedli, že namiesto lekárov, dojčeniu najviac pomáhajú organizácie združujúce dojčiace matky.

Výsledky týchto výskumov ukazujú, že dojčenie by ročne dokázalo predísť úmrtiam 823-tisíc detí a 20-tisíc matiek a navyše by sa popri tom ušetrilo 300 miliárd dolárov. Dojčenie pomáha znižovať riziko infekcií, zvyšovať inteligenciu, pravdepodobne chráni pred nadváhou, cukrovkou a rakovinou dojčiace matky.

Tieto správy nie sú žiadnou novinkou

Už v roku 2013 Lancet upozornil, že dojčením by sa dalo zabrátniť 800-tisíc úmrtiam detí a vyzýval na podporu dojčenia. Napriek tomu, že dojčenie je kľúčové pre prevenciu rôznych ochorení a jeho podporou by sa ušetrili nesmierne finančné prostriedky, Lancet upozorňuje, že sa nepodnikli žiadne kroky pre účinnú podporu dojčenia na celosvetovej úrovni, a to špeciálne zo strany zdravotníkov na to, aby matky dostali účinnú pomoc pri ťažkostiach s dojčením. Je problém motivovať matky k dojčeniu, ak potom zlyháva reálna pomoc a podpora v náročných situáciách, keď potom matky nesprávne nadobudnú dojem, že "dojčiť nemôžu".

Počty dojčených detí sa výrazne líšia v rôznych krajinách. Dojčenie je jeden z mála faktorov pre prevenciu zdravotných problémov, ktorý sa vyskytuje častejšie v rozvojových krajinách. V týchto krajinách sa väčšina detí v prvom roku života stále ešte dojčí. V niektorých rozvinutých krajinách je v tomto veku dojčených len 20 % detí. Vo Veľkej Británii sa v roku dojčí len asi 1 % všetkých detí. Dôvody, pre ktoré sa počty dojčených detí tak líšia sú na strane zdravotnej starostlivosti, ktoré deti a matky dostávajú, ale ide aj o kultúrne a psychologické vplyvy. Tieto vplyvy nie sú zanedbateľné, pretože mnohé matky ich vplyvom prestávajú dojčiť a začínajú používať umelé mlieko a fľaše. Táto situácia má katastrofálne dôsledky na počty dojčených detí a tým pádom na zdravie nasledujúcich generácií.

Aké sú dôsledky nepodporovania dojčenia?

V súčasnosti sú každý rok tisíce matiek sklamané, frustrované, zúfalé a ich túžba dojčiť svoje dieťatko sa rozplynie, pretože napriek tomu, že dojčenie považovali za prirodzené a intuitívne, narazia v živote na prekážky, ktoré im dojčenie znemožnia: narážajú na neznalosť, nevedecké informácie, neochotu, nedostatok času a pomoci, nedocenenie, odsudzovanie, bagatelizovanie dojčenia, zastrašovanie, vnucovanie umelej výživy, všade prítomnú reklamu na umelú výživu, nedostatok pozitívnych vzorov ako aj na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú.

V občianskom združení MAMILA sme presvedčení, že nie je jedno, či matky dojčia alebo nedojčia. A podávame im pomocnú ruku, aby dojčenie mohlo byť úspešné. Nestačí sa len rozhodnúť dojčiť, matky potrebujú pomoc a podporu.

Spoločnosť, ktorá dojčenie podporuje, kladie základný kameň pre zdravie bábätiek a detí a posilňuje sa zdravie žien. Znamená to ušetriť veľké množstvo financií v zdravotníctve do budúcnosti. Znamená to posilniť sebavedomie matiek, ktoré úspešné dojčenie napĺňa pocitom dôvery v samé seba a istotou, že sa dokážu o svoje deti starať. Znamená to budovanie toho najlepšieho základu pre vzťahy v rodine a pre psychické zdravie. Znamená to novú generáciu matiek a detí, ktoré budú dojčenie považovať za normálny, fyziologický a nenahraditeľný spôsob starostlivosti o deti, pri ktorom ide o viac než len o materské mlieko.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Lancet: Dojčenie by zachránilo život státisíckam detí a žien