Zažili ste čas, keď ste boli bez bábätka?

Mnoho žien nezažije kontakt koža na kožu so svojím bábätkom, obzvlášť, ak sa narodí predčasne alebo s nejakým ochorením, a namiesto toho sa dozvedia mnoho výhovoriek, prečo sa to nedá, ako napríklad:

1) „Vaše bábätko potrebuje hlavne odpočinok a teraz ho nesmiete rušiť.“ (Matky kontaktom koža na kožu bábätká nerušia, naopak pomáhajú im, aby chorobu či predčasné narodenie zvládli lepšie.)

2) „Vaše bábätko musí najprv zosilnieť, zatiaľ musí byť v inkubátore.“ (Nemusí. Byť k kontakte koža na kožu je bezpečnejšie ako byť v inkubátore. Práve predstava, že inkubátory sú nevyhnutné pre starostlivosť o predčasne narodené bábätká, bráni tomu, aby mohli dostávať starostlivosť, ktorá podľa štúdií zvyšuje pravdepodobnosť na ich prežitie – kontakt koža na kožu s matkou.)

3) „Teraz pre vaše bábätko nemôžete nič urobiť okrem odsávania mlieka. Najprv ho treba stabilizovať. Keď to jeho zdravotný stav dovolí, tak vám ho dáme na klokankovanie = kontakt koža na kožu.“ (Stabilizácia je závislá od kontaktu koža na kožu. Kontakt koža na kožu nie je závislý od toho, či je „všetko v poriadku“. Ak „všetko v poriadku“ nie je, tak bábätko kontakt koža na kožu potrebuje ešte viac, nie menej.)

4) „Teraz pre vás nemáme v nemocnici miesto. Keď bábätko bude na tom lepšie, potom vás prijmeme do nemocnice a budete s ním potom môcť byť predtým, než si ho vezmete domov. Zatiaľ si choďte domov odpočinúť.“ (Matka a bábätko potrebujú zostať spolu, nebyť oddelené práve v kritickom okamihu, keď bábätko potrebuje mimoriadnu starostlivosť. Technika podporujúca prežitie bábätka a kontakt koža na kožu sa vzájomne nevylučujú, naopak. Spoločne zvyšujú šance na rýchle zlepšenie zdravotného stavu.)

Bábätká – ani tie choré alebo predčasne narodené – by nemali byť v nemocnici bez rodičov a bez kontaktu koža na kožu. Kontakt koža na kožu je priorita pre prežitie, pre zdravie, pre imunitný systém, pre mozog a pre budúce psychické zdravie. A tiež okrem iného rozhoduje o tom, či bábätko bude alebo nebude dojčené. Bábätká potrebujú v kontakte koža na kožu tráviť celé dni a noci, je to ich kritická potreba.

Kontakt koža na kožu nie je záležitosťou minút či hodín. Pracujeme na tom, aby čo najviac detí mohlo zažiť kontakt koža na koža, pomôžte nám s tým: https://mamila.darujme.sk/447/ alebo poukázaním 2 % z daní MAMILE: http://www.mamila.sk/o-mamile/2-z-dane/

Mamila.sk > Články o dojčení > Zažili ste čas, keď ste boli bez bábätka?