Umožnili vám alebo vášmu partnerovi v nemocnici kontakt koža na kožu?

O bezprostrednom nerušenom kontakte koža na kožu po pôrode (často nesprávne nazývaný "bonding") sa postupne začína hovoriť, aj keď v rokoch 2018 - 2021 ho podľa nášho prieskumu zažilo iba 34 % novonarodených bábätiek. Ak sa však bábätko narodilo pred 37. týždňom tehotenstva (teda predčasne), tak toto číslo klesá za rovnaké obdobie na 19 %. Nejde však len o to, ako bábätko s matkou prežijú prvé hodiny po pôrode, ale aj o to, čo nasleduje po tom. Separácia bábätiek priamo ovplyvňuje ich dýchanie, srdcovú činnosť, imunitu, zdravie, ale aj schopnosť sa dojčiť a získavať dostatočné množstvo mlieka a prospievať. Kontakt koža na kožu nie je teda len niečo, čo sa má diať po narodení bábätka.

Celodenný a celonočný kontakt koža na kožu je kľúčový pre prežitie a zdravie predčasne narodených bábätiek. Kontakt koža na kožu nemá byť len „symbolický“ a trvať len pár minút alebo hodinku či dve, bábätko ho potrebuje neustále a v kontakte koža na kožu sa môžu striedať obaja rodičia, aj žena, aj muž. Práve dlhotrvajúci neprerušovaný kontakt koža na kožu poskytuje bábätku stabilizáciu dýchania, srdcovej činnosti a reguláciu spánku tak, aby bolo pripravené sa dojčiť. Kontakt koža na kožu nie je len nejaká činnosť „navyše“, je to nástroj na záchranu života dieťaťa, spôsob, ako zlepšiť jeho situáciu, ako mu umožniť rásť, spracovávať živiny a cítiť sa v bezpečí. Kontakt koža na kožu prispieva k rozvoju mozgu, zníženiu stresu a fungovaniu imunitného systému.

Vďaka starostlivosti prostredníctvom kontaktu koža na kožu predčasne narodené bábätko nepotrebuje inkubátor, pretože prítomnosť matky alebo otca mu zaistí teplo a reguláciu vlhkosti lepšie ako inkubátor. Kontakt koža na kožu s matkou navyše má potenciál zvýšiť tvorbu mlieka a motivovať bábätko, aby sa prisalo na prsník a dojčilo sa.

Ako to bolo vo vašom prípade? Vyplňte náš dotazník o podpore kontaktu koža na kožu a pomoci s dojčením v nemocniciach.

Ponúkame vám aj detailný článok o význame kontaktu koža na kožu (klokankovania) pre predčasne narodené deti.

Pracujeme na tom, aby čo najviac detí mohlo zažiť kontakt koža na koža, pomôžte nám s tým: https://mamila.darujme.sk/447/ alebo poukázaním 2 % z daní MAMILE: http://www.mamila.sk/o-mamile/2-z-dane/

 

 

Mamila.sk > Články o dojčení > Umožnili vám alebo vášmu partnerovi v nemocnici kontakt koža na kožu?