Keby som vedela skôr, že bábätko nemusím vážiť pred a po dojčení, lebo viem vyhodnotiť dojčenie sledovaním pitia!

Lucia nám napísala, že by si priala ešte pred pôrodom vedieť, ako to je „s vážením dieťaťa pred dojčením a po dojčení a tým, že si má zapisovať  časy odkedy dokedy dojčila.“

Váženie bábätka pred dojčením a po dojčení narúša proces dojčenia, odďaľuje prisatie bábätka na prsník v čase, keď dáva najavo signály záujmu o dojčenie, stresuje matky počas dojčenia, lebo sa boja, či navážia dosť a vyrušuje bábätko pri zaspávaní na prsníku po nadojčení tým, že sa váži. Váženie tiež vytvára dojem, že nie je možné posúdiť pitie bábätka z prsníka jednoduchým pozorovaním. Štúdia z roku 2020 ukázala, prečo váženie bábätka nie je vhodné používať na posúdenie výdatnosti dojčenia.

Rovnako nemá význam sledovať čas, ako dlho sa bábätko dojčilo, či to, ako často sa počas dňa a noci dojčí,. Čas nie je rozhodujúci, rozhodujúce je, či bábätko pije pri dojčení mlieko. Je to podobné, ako je jedno, či porciu jedla zjeme za 10 minút alebo za pol hodinu. Rozhodujúce je množstvo jedla.

Ponúkame vám jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku pije a či získava dostatok mlieka. Bábätko, ktoré skutočne pije, prehĺta mlieko a toto je možné pozorovať, ak sa dívame pod bradu bábätka. Je rozdiel, či bábätko len hýbe dolnou čeľusťou pri satí bez pitia alebo či aj prehĺta mlieko.  Ak bábätko pije a vy sa budete pozerať pod jeho brada, jeho brada bude mať pauzy v pohybe. Bábätko otvorí ústa, brada poklesne dole, a kým mu do úst nateká mlieko z prsníka, drží bradu spustenú. Do pôvodnej polohy sa vráti až pri prehltnutí mlieka. Na rozdiel od rýchlych pohybov dolnej čeľuste pri satí bez pitia, bábätko pije vtedy, keď sa mu brada  v pohybe zastaví, má tzv. pauzy v brade.

Tieto pauzy v brade sa môžete naučiť rozlíšiť na videách, ktoré sme pre vás pripravili.

alebo vás môže naučiť rozlíšiť pitie a posúdiť jeho výdatnosť profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY.

Mamila.sk > Články o dojčení > Keby som vedela skôr, že bábätko nemusím vážiť pred a po dojčení, lebo viem vyhodnotiť dojčenie sledovaním pitia!