Bolo vám v nemocnici umožnené mať bábätko pri sebe?

Na fotografii sú dve bábätká. Obe spia. Jedno je v kontakte koža na kožu s jeho mamičkou. Druhé leží v postieľke v zavinovačke. Aký je v tom podľa vedeckých štúdií rozdiel?

Kontakt koža na kožu:
- vedie ku kvalitnému spánku
- reguluje činnosť srdca a dýchanie bábätka
- ohrieva bábätko, reguluje jeho teplotu
- znižuje stres
- zlepšuje trávenie a využívanie živín
- pomáha fungovaniu imunitného systému
- pomáha tvorbe mlieka
- podporuje tvorbu mlieka
- uľahčuje prisávanie bábätka na prsník
- poskytuje bábätku veľa podnetov – dotyk, vôňu, kontakt, teplo, bezpečie
- možnosť dojčiť sa pri prvých náznakoch záujmu o dojčenie

Zavinutie do perinky:
- v skutočnosti nespí tak, ako by malo; spí príliš hlboko alebo príliš dlho alebo príliš veľa
- predlžuje intervaly medzi dojčeniami
- znižuje počet dojčení za deň
- znamená chýbajúcu reguláciu činnosti srdca, dýchania či trávenia
- predstavuje stres zo separácie
- sťažuje reguláciu teploty: môže spôsobiť prehriatie alebo bábätko musí vynaložiť príliš veľa energie na svoje zahriatie
- bábätko sa po dlhom spánku môže budiť príliš hladné a môže byť ťažšie prisať ho na prsník
- stráca množstvo podnetov, ktoré by mu kontakt s matkou aicky poskytoval ako dotyk či vôňa
- zvyšuje riziko SIDS
- bábätko menej dáva najavo svoje potreby

Častým argumentom pre používanie zavinovačiek je to, že inak bábätko, ktoré je na spánok položené do postieľky rozhadzuje ručičky a to ho budí. Reflex, počas ktorého bábätko rozhadzuje ručičkami, poukazuje na snahu bábätka dostať sa do kontaktu s matkiným telom, ktoré preň predstavuje istotu, teplo a bezpečie. Všetky reflexy bábätka dávajú zmysel a sú využiteľné v kontakte s matkou. Bez kontaktu s matkou sa dezinterpretujú ako rušivé či nepotrebné a „riešia“ sa snahou ich obmedziť – napríklad zavinovačkami. Naoko sa potom tieto bábätká javia ako pokojné alebo dlho spiace, ale v skutočnosti sa nachádzajú v stave ostražitosti a sú bez podnetov pochádzajú z matkinho tela.

Náhle pohyby ručičiek sa nazývajú Morov reflex (podľa Ernsta Mora, ktorý pochádzal zo Slovinska). Je to aická reakcia bábätka na stratu opory tela a môže sa diať kedykoľvek, keď je bábätko mimo matkinho tela alebo pri zmene polohy. Môže sa objavovať aj v spánku a vtedy sa bábätko môže prebudiť. Morov reflex je dôležitý reflex, ktorý pretrváva v prvých mesiacoch života bábätka. Ak je bábätko uložené na tele matky, bude sa cítiť v bezpečí, jej prítomnosťou ho uistí a pohyb jej tela alebo dojčenie mu môže pomôcť zaspať. Bábätko má svoj domov na matke. Namiesto toho, aby sa rozhadzovanie ručičkami v spánku alebo to, že sa bábätko po zaspatí a položení do postieľky po pár minutách zobudí, riešilo zavinovačkami alebo zavinovaním, istotu a oporu môžete pomôcť bábätku nájsť tým, že bábätku umožníte zaspávať pri dojčení a po zaspatí vás bude naďalej cítiť, napríklad ak pri ňom budete ležať, mať ho v náručí alebo ho nosiť. Vtedy nebude rozhadzovať ručičkami a budete mu ukazovať, aká príjemná je blízkosť milovaného človeka.

Kontakt koža na kožu nie je záležitosťou minút či hodín.  Pracujeme na tom, aby čo najviac detí mohlo zažiť kontakt koža na koža, pomôžte nám s tým: https://mamila.darujme.sk/447/ alebo poukázaním 2 % z daní MAMILE: http://www.mamila.sk/o-mamile/2-z-dane/

 

Mamila.sk > Články o dojčení > Bolo vám v nemocnici umožnené mať bábätko pri sebe?