Nebála by som sa uspávať bábätko dojčením

Petra nám napísala: „Ja som potrebovala počuť, že je úplne normálne, ak sa chce bábätko stále dojčiť a nechce spať samé v postieľke.“

Bábätká sa rodia s potrebou cítiť blízkosť matky a potrebujú sa dojčiť prakticky neustále, priebežne – ak sa tieto dve veci nedejú, tak novorodenci plačú, pretože tým komunikujú potrebu vrátiť sa do kontaktu s matkou a dojčiť sa, pretože je toto pre ne otázka bezpečia a istoty.

V našej spoločnosti sa však kladie dôraz na to, aby bábätko nebolo „nerozmaznávané.“ Potreba byť s matkou však nie je „zlozvyk“.  Ide o kritickú potrebu pre vytváranie pocit dôvery a normálny vývoj bábätka. Bábätko strávi 9 mesiacov v brušku matky, obklopené jej neustálym objatím, hojdaním pri chôdzi, zvukmi, neustálym príjmom potravy a potom sa mylne očakáva, že sa má okamžite po narodení zmeniť na bábätko, ktoré má spokojne samo ležať v postieľke, zaspať a zobudiť sa po 3 hodinách na 10-minútové dojčenie, po ktorom znova samo zaspí.

Ľudia sa dokonca žien, ktorým sa narodí bábätko, zvyknú pýtať, či bábätko „poslúcha“ a či je „dobré“, a myslia tým, či samo a dlho spí, či neplače, či nepotrebuje byť v náručí matky.

Je normálne, že bábätko potrebuje neustály fyzický kontakt, časté dojčenie, nosenie, spoločné spanie, pomoc so zaspávaním. Bábätká nebudú rozmaznané preto, že napĺňate ich potreby. Ich potreby sú legitímne a nemusíte váhať nad tým, či už je ten správny čas na to, aby sa bábätko opäť nadojčilo, hoci sa dojčilo pred chvíľou. Okamžitým reagovaním na jeho potreby ho učíte, že jeho potreby sú dôležité a že spánok je príjemný čas, keď sa môže cítiť v bezpečí.

Profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY vás naučí, ako potrebu intenzívnej starostlivosti o bábätko naplniť tak, aby ste mali pri tom voľné ruky. A náš kurz o vzťahovej výchove vás ubezpečí, že robíte správne, ak napĺňate potreby svojho bábätka.

Mamila.sk > Články o dojčení > Nebála by som sa uspávať bábätko dojčením