Technika kojeni, reflux, alergie

Kateřina    19.12.2021, 23:30

Dobry den, mam 2 mesicniho chlapečka s podezrenim na ABKM, soju, vejce a asi i dalsi alergeny. Od porodnice hodne blinka, pote se asi po mesici pridala tekutejsi stolice s hlenem a dvakrát nitky krve. Jsem na diete bez bkm a soji tri tydny a tyden zkousim eliminacni dietu.. Reflux se zlepsil..ale stolice stale stejna. Do toho mame i problem s prdiky. Pri kojeni malej srka, mlaska a nechyti si poradne bradavku (nemusim pouzit malicek na odpojeni), pousti se a zase prisava a ted uz i asi po 15 minutach breci a mele sebou. Obcas u toho prdi, nekdy se mu vraci mliko.. ale poradne nevim, co je za problem. Nejlip se ted koji vleze. Drive jsme kojili v pohode..obvykle v savci poloze. Od porodnice ma dudlik (coz vim, ze neni idealni), protože jsme kojili co hodinu pul hodiny (i dele, mel zloutenku) ve dne i v noci a s dudlikem vydrzel dele spat a ja se mohla vyspat. Jinak celkove je hodne dudaci..z prsa se vyjimecne pusti sam..kdyz uz jenom dudla, tak vymenim prso za dudlik. Jeste doplnim, ze prospívá. Da se s technikou kojeni jeste neco delat? Da se odnaucit dudlik? Dekuji.

Milá Kateřino,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Bábätko môže v tomto čase ešte stále dobre priberať. Táto situácia typicky začína byť viditeľná najskôr večer, naopak v noci býva väčšinou spočiatku dojčenie ešte úplne pokojné. Postupne sa zhoršuje dojčenie aj počas dňa a nakoniec aj v noci. Jedným z prejavov tejto situácie je aj to, čo ľudia často popisujú ako problémy s bruškom, „prdíky“ a grckanie bábätka. Mnohé bábätká začnú v tejto situácii odmietať niektoré polohy pri dojčení a rovnako aj niektoré situácie, v ktorých sú ochotné sa prisať k prsníku – mnohé matky popisujú, že na to, aby bábätko nadojčili, musí byť úplný kľud, bábätko sa ľahko pri dojčení vyruší a rozplače. Typický čas, kedy začína byť toto správanie bábätka viditeľné, je 2-3 mesiace. Mnohé z týchto bábätiek ešte spočiatku priberajú, niekedy ženy alebo ich okolie v tejto situácii uvažuje nad tým, či bábätko nereaguje práve naopak na prílišnú tvorbu mlieka, pretože bábätko naďalej priberá, dokonca pozorujú, že po prisatí sa odpája a mlieko z prsníka strieka, ženy pociťujú hrče (boule) v prsníkoch. Aj preto vám odporúčame byť pri riešení tejto situácie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Ako príznak toho, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka sa pri niektorých bábätkách vyskytuje aj hlien alebo aj krv v stolici. V tejto situácii sa často nesprávne uvažuje o tom, že ide o prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka. Štúdie ukazujú, ako veľmi nadhodnotená je takáto  diagnóza a aj z vášho popisu je nepravdepodobné, aby to, čo pozorujete pri svojom bábätku, bol prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka, pretože už tri týždne sa bábätko s bielkovinou kravského mlieka nestretlo, vzhľadom na vašu diétu a napriek tomu sa situácia nezlepšila. Ak má bábätko krv v stolici, tak prvý krok v rámci diagnostiky by malo byť pozorovanie dojčenia, pitia z prsníka, zhodnotenie toho, ako dojčenie vyzerá a prípadne úpravy v dojčení - aj preto, že je to najmenej invazívny najjednoduchší krok a zároveň poskytuje veľké možnosti na jednoduché riešenia, ktoré reálne majú šancu zlepšiť situácie. A tiež preto, že štúdie ukazujú, ako veľmi nahodnotené sú predstavy o tom, že táto situácia je spôsobovaná alergiou na bielkovinu kravského mlieka, nehovoriac o tom, že tieto predstavy o alergii na bielkovinu kravského mlieka sú odvodené od vysokej miery konfliktu záujmov. Ide teda o veľmi nepravdepodobnú diagnózu. Prvým krokom pri malých množstvách krvi v stolici by teda vždy malo byť zlepšenie dojčenia, zvýšenie príjmu materského mlieka a stláčanie prsníka na to, aby bábätko začalo piť väčšie množstvá mlieka. Preto vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou osobne, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Súčasťou týchto úprav by malo byť spoločne s laktačnou poradkyňou:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Porozprávajte sa s laktačnou poradkyňou o vašej situácii s ohľadom na používanie cumlíka. Poradkyňa s vami túto oblasť citlivo prekonzultuje tak, aby ste mali možnosť nájsť postupne riešenia, ktoré by pomohli zlepšiť dojčenie a pritom riešiť aj vaše potreby. Prečítajte si túto odpoveď z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2677

v ktorej opisujeme všeobecne možnosti pre postupné odbúranie používania cumlíka. Vaša situácia je však jedinečná a vyžaduje si osobnú konzultáciu tak, aby ste mohli spoločne s poradkyňou hľadať spôsoby, ktoré by pomohli vám a vašej rodine a pomohli by zlepšiť dojčenie.

Zároveň je potrebné odstrániť ďalšie možné dôvody, pre ktoré sa príjem materského mlieka zo strany bábätka mohol znížiť. Častou príčinou je začatie užívania antihistaminík alebo hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

3) Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pozorne si ho preštudujte a prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, ktoré kroky začnete používať.

4) Kľúčovým krokom pre zlepšenie dojčenia teraz je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a že ostane prisaté dlhšie. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Technika kojeni, reflux, alergie