Dieťa plače na pri dojčení

Michala    27.02.2013, 11:30

Dobrý deň, neviem si rady, pri dojčení 2 mesačného syna sa mi stáva,že sa prisaje, no po chvíli začne plakať a už sa viac neprisaje. Neviem či to nebude aj refluxom,pretože keď hlasne glgne,rozreve sa a neda sa utišiť. Myslím,že ho to zabolí.Menej je a ja mám už z toho menej mlieka.Ak to takto pôjde ďalej,prídem o mlieko úplne. Ďakuejm za odpoveď

Milá Michala,

hoci sa to tak javí, správanie vášho bábätka nie je typické pre reflux. Situácie, aké popisujete, sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne,  pričom bábätko saje len koniec bradavky, a tak jeho pitie závisí len od spustenia mlieka. Túto situáciu často spôsobuje používanie cumlíka (aj občasné). V dôsledku nesprávneho prisávania sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, kedy sa bábätko správa na prsníku tak, ako popisujete.

Urobte tieto kroky:

1) Prečítajte si tento článok a vylúčte podľa v ňom uvedeného zoznamu iné možné príčiny, prečo sa tvorba mlieka mohla znížiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

2) Dieťatko by zostávalo dlhšie na prsníku, ak by sa zvýšila tvorba mlieka. Skúste postupovať bodu 7 v tomto návode:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Oba návody z bodu 1 a 2 použite bez ohľadu na to, že sa v nich píše o slabom priberaní, čo nie je váš prípad. Bez ohľadu na túto skutočnosť sú relevantné pre to, aby ste odstránili prípadné príčiny zníženia tvorby mlieka a aby ste zvýšenou tvorbou dieťatko motivovali k dlhšiemu pitiu na prsníku.

3) Pre to, aby dieťatko zostávalo dlhšie na prsníku, môžete urobiť aj ďalšie opatrenia, ktoré nájdete v tomto návode:

Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Na všetkých týchto krokoch je jednoduchšie pracovať v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ochotu bábätka zostávať na prsníku, aj keď v danom okamihu práve netečie veľké množstvo mlieka, ovplyvňuje okrem iného aj miera fyzického kontaktu. Ten, ak sa zvýši použitím kontaktu koža na kožu, nosením, spoločným spaním, tak sa zvýši aj satie bábätka na prsníku. Pokúste sa bábätku ponúkať prsník v polobdelom stave – využite momenty, kedy zaspáva alebo sa prebúdza. Toto spolu so účinným zvýšením tvorby mlieka je kľúčom k riešeniu tejto situácie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieťa plače na pri dojčení